Ново изследване на израелски учени показва, че хипербаричната кислородна терапия може да спре и върне назад процеса на стареене на кръвните клетки при здрави възрастни хора. Резултатите са публикувани в списание „Aging“, цитирано от БГНЕС.
Още: Това е най-добрият чай за бързо заспиване
Още: Лекар: Ябълков оцет - как влияе на кръвната захар и холестерола
Експерти от университета в Тел Авив и медицинския център Шамир са открили, че известният метод с кислород с високо налягане в барокамера може да обърне два основни процеса, свързани със стареенето: скъсяване на теломерите и натрупване на стари и неправилно функциониращи клетки в тялото.
Методът на хипербарна кислородна терапия се използва повече от сто години за лечение на декомпресионна болест при водолазите и за спасяване на хората при отравяне с въглероден окис. Терапията включва вдишване на чист кислород в запечатана камера, при което кръвта и тъканите се насищат с кислород.
Предишни проучвания показват, че този процес стимулира мозъчната дейност и повишава когнитивните способности. Сега учените решиха да проверят как ще се отрази на процеса на стареене.
Още: Топ храни за здрави очи и защита срещу глаукома и катаракта
Още: Лекар: Това е най-доброто време за пиене на чай за отслабване
По време на експеримента за първи път учените успяха не просто да спрат, но и да върнат процеса на стареене без да използват скъпоструващи препарати и изпозвайки относително прост и отдавна известен метод. Единственият му недостатък е, че човек трябва да прекарва в барокамера по няколко часа на ден.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Трябва ли да се тревожите: Как влияе червеното вино на холестерола и кръвната захар
Още: Диабет под контрол: Тези храни ще ви помогнат да понижите трайно кръвната захар
Увеличаването на дължината на теломерите, станало факт по време на изпитанията, отваря очите на научната общност относно отва, че стареенето може да бъде върнато на базово клетъчно-биологично ниво“, са цитирани думите на ръководителя на изследването проф. Шай Ефрати.