От доста години се знае, че представителките на нежния пол, които имат нередовна менструация, са изложени на повишен риск от сърдечно-съдови проблеми или диабет. По-ново проучване показва, че са изложени и на риск от развитие на неалкохолно омазняване на черния дроб.
Още: Лекар: Кои са "най-забранените храни" при високо кръвно?
Още: Стевия: Как влияе на кръвната захар - ползи и противопоказания за здравето
Неалкохолното омазняване е на път да стане основен проблем за обществото, защото се диагностицира късно. 25% от населението може да бъде засегнато от този проблем, но повечето случаи остават недиагностицирани.
Тази болест може да бъде предотвратена с здравословен начин на живот, но ако прогресира, може да доведе до цироза или рак на черния дроб. Навременното лечение е изключително важен фактор, но ранното диагностициране не е лесно, защото няма симптоми и рутинните тестове не го откриват.
Синдром на поликистозните яйчници - какви са симптомите и опасно ли е това заболяване ?
Още: Хормонален корем - симптом на тези заболявания
Още: Кардиолог: При висок холестерол - пуешкото или пилешкото месо е по-полезно
Но след като вече е доказано, че жените с нередовна менструация са по-склонни да имат чернодробни нарушения, трябва да се взимат превантивни мерки. Редовните физически упражнения и диетата са добър подход, защото все още няма лекарства, особено за омазнен черен дроб.
Каква всъщност е връзката между нередовния менструален цикъл и мастния черен дроб?
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Лекар: Първи симптом на рак на белите дробове, за който пациентите не предполагат
Още: Съвет от кардиолог: Този прост сутрешен навик е ключът към здравото сърце
Това проучване, за което пишем, е първото, което открива връзка между дългите или нередовни менструални цикли и неалкохолното омазняване на черния дроб. Но тази връзка не се обяснява със затлъстяването.
След редица проучвания е установено, че нередовната менструация увеличава риска от чернодробни заболявания. Изследването се е провело с над 72 000 жени под 40-годишна възраст. В началото около 28% от участничките са имали дълги или нередовни менструации, а 7% са били с неалхоколно омазняване на черния дроб.
Четири години по-късно при 9% от дамите били открити нови случаи на мастен черен дроб. Учените достигнали до заключението, че има връзка между дългите или нередовни менструални цикли при млади жени и повишения риск от мастен черен дроб.
Още: Учени: Тази напитка намалява мазнините в тялото
Още: Признаци, че черният ви дроб се нуждае от детоксикация: Ето как да ги разпознаете
Какви са рисковите фактори ?
Неалкохолното омазняване на черния дроб се получава, когато в него се отлагат необичайно големи количества мазнини, което може да доведе до възпаление. Ако състоянието не се лекува, може да прерасне в цироза и рак на черния дроб. Също така се увеличава и рискът от болести на сърдечно-съдовата система. А най-често срещаните рискови фактори са:
Симптомите, които ясно показват, че имате проблеми с черния дроб
- високо кръвно налягане,
- диабет тип 2,
- високи триглицериди,
- преддиабетно състояние,
- висок холестерол,
- наднормено тегло.
Това изследване показва, че и нередовният цикъл е сред рисковите фактори.
Каква е ролята на естрогените ?
Въпреки че проучването не се задълбочава в механизма, който свързва нередовната менструация с мастния черен дроб, според специалистите има връзка с нивата на естроген. Предишни проучвания показват, че ниските нива на естрадиол са свързани с повишен риск от мастен черен дроб, както и че заместителната терапия с естроген успокоява това чернодробно заболяване. А редовните менструални цикли благоприятстват оптималните нива на естроген. Естрогените ограничават възпалителните процеси, оксидативния стрес и инсулиновата резистентност, което също обяснява защо намаляват риска от омазнен черен дроб. А когато менструацията не е редовна, нивото на естроген не е оптимално.
Какъв превантивни мерки могат да се вземат ?
Омазняването на черния дроб може да се предотврати като човек води здравословен начин на живот - има подходящо тегло, тренира редовно и спазва здравословна диета.
Статията има само информативна цел и не е препоръка или заместител на консултацията със специалист.