Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Над 3 години мотаят делото срещу бившия кмет на Хасково

06 ноември 2017, 08:00 часа • 2047 прочитания

Три години и половина бяха необходими на Комисията за конфликт на интереси (КПУКИ), за да вземе решение по сигнала срещу бившия кмет на Хасково Георги Иванов.

Още: Хасково пред грипна епидемия, все повече ученици отсъстват

Още: Коледна трапеза, приготвена от Иван Звездев очаква Димитровград

На 19 октомври тя е прекратила производството, без да се произнесе. Според мотивите, публикувани на сайта ѝ, още на 9 октомври м.г. била изтекла абсолютната давност.

Сигналът срещу Иванов е подаден през май 2014 г. въз основа на медийни публикации. В него се посочва, че на 9 април 2012 г. кметът е сключил спогодба с "Европът 2005" ООД община Хасково да изплати на фирмата 2.51 млн. лв., за да не се стига до съдебно дело. На същата дата съпругата на Иванов - Даниела Захариева, продава на същата фирма за 1.32 млн. лв. дяловете си в "Българска строителна компания" ЕООД, които няколко дни по-рано - през март, купува за 5000 лв., посочва комисията. Цената става известна от постановление на окръжната прокуратура в Хасково, която също се е занимала с казуса, предава в. "Сега" в днешния си брой.

КПУКИ установява още, че след смяна на предназначението на нива, купена от "Българска строителна компания", стойността й се покачва от по-малко от 9000 лв. до над 210 000 лв.

Още: Грейнаха светлините на най-голямото живо Коледно дърво в Европа

Още: Кметът на Димитровград представи ново назначение

За любопитните сделки е изслушан екскметът. През 2015 г. той обяснява, че не е искал да облагодетелства съпругата си. Заявява, че "обстоятелството, че съпругата му е продала дяловете си на "Европът 2005", не обоснова конфликт на интереси по отношение на него, тъй като общината не е страна по сделката", посочва комисията.

КПУКИ признава, че поради липса на изискваното по закон мнозинство през февруари 2016 г. "не е успяла да постанови решение за установяване на нарушение по закона за конфликт на интереси". Това означава, че тогава е проведено гласуване, резултатът от което не е обявен. Вместо това се е чакало над година и половина да изтече давността. По същия начин са прекратени десетки сигнали през последните 4 г.

Комисията е с двама членове по-малко, откакто през 2013 г. гръмна скандалът с Филип Златанов и тефтерчето му със задачи кои политически противници на ГЕРБ да бъдат ударени. Тогава никой не беше назначен на местата на Златанов и напусналата след него Сабрие Сапунджиева и вече 4 г. съставът е от трима вместо от петима души. Така се стигна до абсурда да няма необходимото по закон мнозинство за вземане на решения, когато тримата членове не са на едно мнение.

Очевидно така се е случило и с гласуването по казуса с Георги Иванов. Вместо да обяви решението си обаче, комисията е изчакала над година и половина да изтече давността и е прекратила производството. Сега прокуратурата може в едномесечен срок да обжалва пред административния съд в София.

Още: Вижте листата на ГЕРБ-СДС за парламентарните избори на 27 октомври в 29 МИР – Хасково

Още: Вижте листата на БСП за парламентарните избори на 27 октомври в 29 МИР – Хасково

Случаят е показателен за бъдещата антикорупционна мегаагенция, в която комисията за конфликт на интереси трябва да играе основна роля.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Анев
Ивайло Анев Отговорен редактор
Новините днес