Сложна операция, извършена в УМБАЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ“, даде шанс за живот на 55-годишна жена с напреднал карцином на сливицата след неуспешна първична лъчетерапия, съобщиха от лечебното заведение.
Още: За втори път в България: Още един българин с две изкуствени сърца
Още: Съдови хирурзи спасиха живота на мъж с кървене в стомаха
ОЩЕ: В ИСУЛ правят трансплантация на момиче от Украйна
Пациентката е диагностицирана с напреднал карцином на сливицата в друга столична болница от екип с опит в УНГ-онкохирургията. Мнението им е било, че туморът е неоперабилен и жената е насочена за комбинирана химио и лъчетерапия. След преминаването на пълен курс тя продължава да усеща, че туморът расте. Лекувана е консервативно, за възпаление.
Последвало лутане, което е продължило 6 месеца, а след това пациентката е насочена към доц. д-р Тодор Попов. „На образната диагностика се видя много голяма метастаза, която достигаше основата на черепа и в голяма степен беше прилежаща на сънната артерия, която храни мозъка. А от другата страна на сънната артерия, също допирателен по голямо протежение, беше първичният тумор на сливицата", обясни хирургът.
Още: Пробив в химичната наука и надежда в битката с рака: Д-р Мария Аргирова в "Студио Actualno"
Още: Виктория е първото инвитро бебе на Столична община за 2025 г.
ОЩЕ: 5-годишно момченце ще претърпи костно-мозъчна трансплантация в ИСУЛ
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Лекарите от ИСУЛ извършиха успешна костно-мозъчна трансплантация на 14-годишно момиче
Въпреки трудностите доц. д-р Попов успява да отстрани радикално и без усложнения метастазите. Пациентката се възстановява нормално.
Доц. д-р Тодор Попов пояснява още, че много пациенти със злокачествени заболявания в България биват насочвани директно за лъчетерапия. Това противоречи на световните и европейските препоръки по онкология на главата и шията. Голям проблем в България е, че онкохирурзите на глава и шия, както и местата, на които тази хирургия се извършва ежедневно, стават все по-малко. „Останахме няколко острова – две-три университетски клиники в страната“, добави специалистът.