Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Сурвачките са характерната българска традиция за Нова година

31 декември 2013, 10:35 часа • 52324 прочитания

Сурвачките са характерната традиция за българите за Нова година, което ни прави по-различни от другите народи. Това каза в интервю за Агенция „Фокус” Елена Водинчар, главен асистент в Института за етнология и фолклористика в Етнографския музей към БАН.

Още: Над 120 000 българи празнуват на Йордановден

Още: Кой има имен ден днес, 6 януари 2025 г. Честито!

„На първи януари честваме не само настъпването на новата календарна година, но и на празника Сурва. По традиция още в полунощ срещу Нова година момци-сурвакари честитят на стопаните Сурва, а рано сутрин най-малките деца със сурвачки, известни и с названията шибалки, сурковици, суркници, сурвакарки, обикалят домовете на близки и роднини, за да им пожелаят здраве, живот, плодородие”, каза Водинчар.

По думите й, Новата година е начало и на нов аграрен цикъл. Неговото настъпване се съобщава от сурвакарите, които преди да влязат в нечий двор, на глас извикват „Сурва, сурва година!”. Това означава, че годината е сурова, не е мъртва, че ще настъпи пролет, че ще грейне слънце, че земята ще се събуди отново и ще роди богата реколта, обясни тя. Според нея, това е прочитът на всички тези поздравителни, които произнасят и отправят и коледарите, и сурвакарите.

Нашите български празници и обичаи съдържат невероятно интересни идеи, истини и митология. Нищо не е случайно, защото всяко едно явление в природата или в социалния живот има дълбоко философско обяснение. Това е, което е всъщност вградено, вложено, втъкано в тези наши традиции около Коледа и около Нова година, каза още Елена Водинчар.

Още: Прогноза за времето - 6 януари 2025 г. (понеделник)

Още: Най-важните новини за деня: 5 януари 2025 г.

 

 

 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Евгения Чаушева
Евгения Чаушева Отговорен редактор
Новините днес