Повечето зеленчуци се нуждаят от поне шест до осем часа слънчева светлина, за да процъфтяват. Не бива обаче да пренебрегвате сенколюбивия зеленчук.
Частично или леко засенчените зони могат да предложат предимства в зеленчуковата градина. Не само, че сянката може да предложи временно облекчение от силните летни горещини за зеленчуци, които обичат по-хладно време, но устойчивите на сянка зеленчуци могат всъщност да бъдат източник както на ранна, така и на късна реколта, когато се засаждат последователно.
Още: Отглеждане на чери домати: Всичко, което трябва да знаете от засаждането до брането
Отглеждане на зеленчуци в сенчеста градина
Светлината в сенчестата градина варират в зависимост от източника. Докато много зеленчуци се нуждаят от много светлина има и такива, които действително ще виреят в по-хладните и по-тъмни зони на сенчестата градина. Следователно е възможно да се отглеждат зеленчуци на сянка.
Листните зеленчуци са най-устойчиви на сянка, докато кореноплодните и овощните култури, чиито цветове до голяма степен зависят от светлината, изискват повече слънце. Например доматите и тиквата виреят на пълно слънце през по-голямата част от деня. Картофите и морковите растат добре на слънце поне половината ден. Листните зеленчуци пък безпроблемно понасят полусянка. Те също могат да се засаждат последователно, да се използват като растения за запълване и да се берат по всяко време, така че да имате възможност да им се наслаждавате от пролетта до есента.
Зеленчуци, които растат на сянка
Ето списък на най-толерантните сенколюбиви зеленчукови растения, които да поставите в тъмните ъгли на градината си:
- Маруля
- Спанак
- Манголд
- Рукола
- Ендивия
- Броколи (и сродни растения)
- Кейл
- Радичио
- Зеле
- Ряпа
Още: Лесен за отглеждане многогодишен зеленчук, който трябва да имате в градината си
Ако имате сенчести зони в градината, не е необходимо да ги оставяте празни. С малко планиране можете лесно да отглеждате зеленчуци и на сянка.