Свикнали сме да изхвърляме корите от диня в боклука, но опитни градинари никога не правят това. Те знаят много добре, че могат да използват този отпадък като тор.
Още: Най-добрият тор за спатифилума през януари е този
Още: Сеитбен календар за януари: Какво може да се засади през първия месец на новата година
Кори от диня - употреба в градинарството
Динената кора е отличен естествен тор, защото съдържа много полезни хранителни вещества като азот, калий, калций и други микроелементи. Тези органични отпадъци могат да се използват в градинарството пи няколко популярни метода.
Един от тези начини е да добавите кори от диня в компостната яма. Просто изсипете корите върху купчината и разбърквайте. След разлагане на корите можете да разпръснете компоста като тор.
Как динята влияе на пикочната киселина?
Още: Най-доброто време за разсад: Кога да сеем домати, пипер и краставици?
Още: Могат ли да се засаждат лалета през януари? Ето какво трябва да знаете!
Можете да използвате динени кори и за затопляне на лехите. Благодарение на този метод почвата ще бъде обогатена с хранителни вещества. За да направите „топла леха“, трябва да изкопаете изкоп в средата на лехата на две трети от ширината. Дълбочината трябва да бъде най-малко 30 сантиметра.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Как да подготвите разсада за засаждане в градината - НЕ забравяйте тези правила
Още: Засаждане на разсад от домати през 2025 - кога е най-добре да го направите
Направете малки могили от пръст от двете страни, като използвате пръст от изкопа. След това трябва да поставите големи кори от диня на дъното, а след това по-малки растителни остатъци. След това покрийте всичко със слама, която бързо се разлага. Бъдещият тор трябва да се третира с урея или други азотни торове, а след това и с биологичен препарат.
Топлината се генерира от микрофлора, която разлага органичната материя, минерализирайки я. За да може топлината да работи ефективно, градинското легло трябва да бъде снабдено с азот. Препоръчителната доза азотен тор е 1 литър на 2 - 3 квадратни метра легло.
Кората от диня може да се използва като мулч. Помага за задържане на влагата в почвата, намалява плевелите и постепенно се разлага, обогатявайки почвата. Корите от диня са полезен и достъпен органичен тор, който поддържа почвата здрава и плодородна.
Още: Как да отгледате богата реколта от зелен лук на перваза на прозореца?
Още: Какви цветя се сеят през януари?
Друг разпространен метод за торене с органични отпадъци е употребата на бананови кори.
За да приготвите 3 литра течен тор, ще ви трябват 3 средно големи бананови кори. Те се поставят в буркан, напълва се с вода, за предпочитане е да се използва течност с добро качество. Течността се кисне в продължение на 3 дни. След това се филтрира и се използва за поливане на растенията.
Градинарите, които искат да се научат как да правят свой собствен компост, могат да използват остатъци от тропически плодове и обикновена почва. По-удобно е да започнете компостирането през есента, за да имате достатъчно хранителна смес за следващата година. Прилага се при засаждане/пресаждане на дървета, храсти, цветя и зеленчуци.
За да направите това, вземете една част бананови кори и три части обикновена почва, разбъркайте всичко добре, напоете добре и покрийте с парче покривен материал или агрофибър. По-добре е мястото за компост да е добре осветено от слънцето, това ще ускори процеса на разлагане.
Веднъж седмично бъдещият компост трябва да се разбърква, а месец след приготвянето, да се напои отново, да се покрие и да се остави до пролетта. Полученият компост ще бъде наситено черен на цвят.
Как динята влияе на холестерола?