Домашният прах се натрупва редовно по мебелите, но също толкова често попада и върху листата на вашите цветя. Въпреки че може да изглежда като досадна задача, рутинното им почистване е важно. Слой прах върху листата ще блокира слънчевата светлина и ще намали способността на растението да фотосинтезира. А това е начинът, по който растението се храни.
Още: Как да си отгледаме мини гербер в саксия
Още: Разсад домати: Триковете, които трябва да знаете
Ако вашето стайно растение е винаги чисто, то ще фотосинтезира на оптимални нива, ще бъде здраво и по-устойчиво на болести и нашествия от вредители. Периодичното почистване на листата на вашите стайни растения всъщност прави по-малко работа за вас в дългосрочен план и подобрява както растението, така и вашата вътрешна среда.
Ето какво да НЕ пропускате в грижата за стайните растения през зимата
Колко често да почиствате стайните си растения?
Още: Къде да засадите тиквички, за да получите богата реколта?
Още: В какво е най-добре да засадите разсад?
Колко често да почиствате стайните си растения във вашия дом зависи от това колко прах има във въздуха в дома ви. Ако живеете в район, в който тече ремонт, строителство, черни пътища и много вятър – трябва да обърнете повече внимание на праха и да го почиствате редовно.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Градинари, НЕ правете тези 3 грешки, могат да ви оставят без реколта от картофи
Още: 4 сорта пипер за ранно засаждане с едри и месести чушки
Най-добрият начин да определите дали растението се нуждае от почистване е да разтриете пръстите си по листата. Ако усещате или виждате повече прах, време е за почистване.
Зимата и стайните растения: Ето как да се грижите правилно за тях
Съвети за поддържане на спретнати стайни растения
Още: Засаждане на разсад пипер: Кои са най-добрите дни през 2025?
Още: Задължителна зимна обработка на хортензии - гарантира буйни храсти и много цветя
Почиствайте растенията с влажна микрофибърна кърпа – това е достатъчно. Избягвайте продуктите, които се рекламират с тази цел, защото могат да попречат на способността на растението да диша и фотосинтезира. Докато почиствате листата е добре да премахнете всички мъртви, кафяви или пожълтели листа. Може да ръка или с чисти ножици. Не премахвайте здрави листа.
Добрата грижа за растенията включва премахване на праха, подрязване на мъртвите листа, като се спазва естествения контур на цветето, но и грижа за саксията. Ако солта или минералите са образували бял слой от външната страна или ръба на саксията, извадете растението и почистете старателно саксията. Измийте саксията с разреден разтвор на белина - 1 част белина към 10 части вода. Изтъркайте остатъците от сол с твърда четка, след което изплакнете саксията много добре. Пресадете растението.