Не само професионалните агрономи, но и градинарите с опит, както и любителите, знаят, че реколтата зависи не само от торовете и времето, но и от фазите на Луната. Това важи и за краставиците - засадени в подходящия момент, според лунния календар, те ще дадат много по-богата реколта.
Кога се сеят краставици?
Тази зеленчукова култура е топлолюбива. Основният индикатор за нейното засаждане е температурата на въздуха ( в случая тя трябва да е поне +15 +16) и температурата на почвата ( тя трябва да се е затоплила до +16 +18 градуса по Целзий). Но фазите на луната също не са за пренебрегване.
Хапчето, с което краставиците никога НЕ горчат - ето как го използват градинарите
Ако сте решили да засадите краставици в градината и да се съобразите с лунните фази, добре е да знаете кои са най-подходящите дати през месеците април, май и юни тази година.
През април, ако времето позволява, засаждането на този зеленчук може да се извърши в последните дни на този месец. Според лунния календар най-добрите дни са 23, 26 и 27 април, както и 29 и 30 април.
Повечето градинари засаждат основните насаждения в градината си през месец май. Той е подходящ и за засаждане на краставици. През втората половина на месеца е възможно те да се засадят директно в земята, без разсад.
Според лунния календар най-добрите дни от месеца са съответно следните дати и интервали от време - 3-4, 11-13, 16-23, 26-27, 30 и 31.
През юни, през първия летен месец, краставиците се засаждат в оранжерия и на открито. Препоръчителните дати за осъществяване на тази дейност, според лунния календар, са: 3-4, 8-9, 12-20, 26 и 27 юни.
Още няколко условия за оптимален растеж и развитие на културата
Те включват:
- Температура на въздуха: +20 +30°C;
- Температура на почвата: не по-ниска от +15°C в сенчести места. Ако термометърът падне под тази стойност, растежът и развитието на краставицата ще спрат.
- Влажност на въздуха – 70%, почвена влажност – 60%. Капковото напояване ще осигури на растенията достатъчно количество влага, но ще предотврати прекомерната консумация на вода!
- Почва: трябва да има неутрално рН 6,5-7. Ако почвата е твърде кисела, това ще бъде пагубно за краставиците. В този случай не забравяйте да я деоксидирате с пепел, вар или доломитово брашно.
- Леко разкопаване: тази техника насища почвата с кислород, необходим за кореновата система на растенията.
Къде е най-добре да се засадят краставиците?