Красивите гладиоли са украса на всяка градина благодарение на дългите дръжки и великолепни цветове. Те са ярки, непретенциозни и лесни за отглеждане. Гладиолите трябва да се засаждат през пролетта. Но за да ви радват с красивия си цъфтеж, важно е да извършите тази процедура правилно. Също така е необходимо да сложите една съставка в дупката, за да расте добре цветето. Става въпрос за пясък.
Има много разновидности на гладиолите: малки, големи, пухкави и многоцветни. Цъфтежът зависи от сортовете, като най-често те започват да цъфтят в края на юли и цъфтят до началото на есента.
Как да изберем луковици за засаждане
Избягвайте старите луковици, тъй като те не гарантират пищен и красив цъфтеж. За засаждане изберете несбръчкана, добре изглеждаща луковица с диаметър 2-4 сантиметра и дъно 3-7 милиметра. Не трябва да избирате много големи луковици, защото от техния размер не зависи как ще расте цветето.
Сеенето на гладиоли не е шега работа - ето за какво да внимаваме
Как да подготвим луковици за засаждане
Преди засаждане отстранете люспите и проверете за вредители и болести. Негодните за засаждане луковици може да имат петна.
След това поставете годните за засаждане луковици на топло място. След известно време те трябва да поникнат. Преди засаждането ги потопете в слаб леко розов разтвор на калиев перманганат за 20 минути. Благодарение на тази процедура в бъдеще вредителите няма да нападат цветята. Освен това те ще са защитени от различни болести.
Кога да засадим гладиоли
Можете да засадите гладиоли, когато почвата се затопли до 13 градуса. За да създадете непрекъснат цъфтеж на тези растения в цветната леха, засаждайте луковици на всеки 10 дни.
Цветята обичат слънчева светлина и добре дренирана почва. Ямите за засаждане трябва да са около 15-25 сантиметра. Засадете големите луковици на разстояние 15 сантиметра една от друга, средните - 10 сантиметра, а малките - 5 сантиметра.
Дъното на дупката трябва да бъде поръсено с пясък. Също така е важно да не засаждате големи луковици до малки, защото първите ще потиснат растежа им.
След засаждането почвата трябва да се полива и когато се появят първите кълнове, покрийте с мулч (стърготини или торф), за да запазите влагата и да се борите с плевелите.
Засаждане на гладиоли: Кога и как?