Ако розата е кралицата на градината, то петунията е кралицата на перваза. Градските домакини и цветарите украсяват прозорците си с това цвете.
Всеки знае колко трудно е да се отгледа разсад от петуния. Тези три растения, които изглеждат не по-малко красиви, но са много по-малко причудливи в сравнение с петунията. Списъкът включва медено цвете, сцевола и фуксия.
Цветята, които са по-красиви от петуния и изискват по-малко грижи
Биденс - медено цвете - това е напълно непретенциозно растение. Може да се отглежда във висяща саксия или в класически саксии.
Цветето, което не се бои от суша и порой - цъфти половин година
Единственото нещо, което трябва да вземете предвид, е любовта му към светлината. Интензивността на цъфтежа му зависи от осветлението.
Липсата на влага се отразява негативно на растението. Следователно, когато почвата изсъхне, тя трябва да се полива. Важно е да се осигури редовно поливане на това цвете.
За да запазите влагата в почвата по-дълго, мулчирайте растението. Компостът е подходящ за това.
За да запазите декоративния вид на цветята, ги подрязвайте навреме. Изрежете твърде дългите издънки. Бъдете сигурни, че след няколко седмици на тези места ще се образуват пъпки.
Когато започне вегетационният период, биденсът се нуждае от постоянно подхранване. Извършвайте го 2 пъти месечно, като използвате торове с калий и фосфор. Така ще постигнете буен и продължителен цъфтеж.
Сцевола - тя цъфти много необичайно. Друго предимство е, че сцеволата ще украси перваза на прозореца ви през цялото лято. Може да се засажда в саксии или като висящо растение.
Фуксия - цветето има доста разнообразни цветове, покрито е с красива каскада от съцветия и цъфти дълго време. Най-добре се отглежда във висяща саксия.
Но ако апартаментът е твърде горещ през лятото, по-добре е да извадите растението на балкона или в двора. Там той ще трябва да намери място, където ще има добро осветление. Но трябва да държите растението на частична сянка по обяд и до вечерта.
Що се отнася до поливането, то трябва да се извършва редовно и достатъчно. Поливайте фуксията, след като горният слой на почвата изсъхне.
В този случай трябва да се уверите, че няма застой на влага в корените. Опитни градинари утаяват или филтрират водата за напояване. След октомври цветето не се полива толкова често, а през зимата трябва да се прави няколко пъти месечно. Също така е важно да пръскате фуксията с вода през лятото.
Още: Как се отглежда петуния и какво лекува?