Картофите са едни от най-популярните зеленчуци, обичани от мнозина и отглеждани от много градинари. Но за да се получи щедра реколта в ограничено пространство, всеки градинар тряба да знае някои трикове.
Тънкости при отглеждане на картофи
За да стимулирате растежа и да получите максимален брой кълнове върху големи грудки, направете дълбок напречен разрез върху клубените.
За да се предпазят от болести и да се ускори растежът, клубените могат да се накиснат в разтвор на меден сулфат (50 гр), борна киселина (100 гр) и манган (10 гр) на 10 литра вода.
Важно е и правилното подхранване:
- Преди засаждане: Нанесете компост или угнил оборски тор (5-7 kg/m²) в почвата.
- В периода на пъпкуване: За да стимулирате цъфтежа и образуването на грудки, подхранвайте растенията с разтвор на пепел (3 супени лъжици) и калиев сулфат (1 чаена лъжичка) на 1 кв.м. площ.
Засаждане на картофи - кога е най-добре да го направите през 2024
Осигурете редовно поливане, особено по време на цъфтежа и образуването на грудки. Избягвайте преполиване, което може да доведе до загниване. Ако е възможно, използвайте метода на капково напояване.
През различните периоди на вегетация картофите се нуждаят от различно количество влага. Но основното правило тук е да не поливате храстите веднага след засаждането. Преди поникването картофите образуват корени и ако през този период почвата се напълни с вода, кореновата система ще бъде повърхностна, поради което растението няма да може да си осигури влага в бъдеще.
Докато на картофите не се появят издънки и тези издънки са високи 10 сантиметра, те не се нуждаят от поливане дори ако времето е горещо и сухо по това време. Ако започнете да поливате картофите веднага след засаждането, те ще станат кашави и просто няма да развият коренова система.
Друга важна процедура е хълмирането. Правете го 2-3 пъти на сезон, за да стимулирате образуването на нови грудки. Процедурата се извършва след дъжд или поливане, когато почвата е влажна.
Защита от болести и неприятели - проверявайте редовно вашите растения за признаци на болести и вредители. Ако е необходимо, използвайте специални предпазни средства.
Правилното прибиране на реколтата също е важно. Приберете картофите в края на август - началото на септември, когато върховете пожълтяват и изсъхват.
Изкопайте клубените внимателно, за да не ги повредите. Изсушете и проветрете картофите преди съхранение.
Следвайки тези прости съвети, можете значително да увеличите добивите на картофи дори на малка площ.
Прочетете също: Дълбоко или плитко засаждане на картофите - кое е по-добро