В зависимост от сорта и климатичните условия периодът от цъфтежа до узряването на плодовете на гроздето и десертното грозде е от 60 до 120 дни. Около десет дни след като кожицата на зърната стане прозрачна, а пулпата - сладка, плодовете придобиват своя сортов аромат. И тъй като дори гроздето на една лоза се развива по различен начин, прибирането на реколтата често отнема две седмици.
Още: Как да си отгледаме мини гербер в саксия
Още: Разсад домати: Триковете, които трябва да знаете
Още: Тайната на успешното запазване на доматени семена за следващата година
Защита на гроздето
С помощта на мрежи за птици зреещото грозде може да се предпази от ненаситни птици като косове или скорци. За предпазване от насекоми като оси или стършели се е доказало опаковането на гроздето в пропускливи на въздух и слънце торбички от органза.
Особено черните птици и скорците обичат да си хапват от плодовете по това време. Със защитни мрежи можете да увиете зреещото грозде на решетката и така да го предпазите от посегателства . Уверете се, че птиците не могат да попаднат в нея. Мрежите обаче помагат само ако са плътни и прикрепени по такъв начин, че да няма пролуки. Това обаче затруднява прибирането на реколтата. Освен това, тъй като въздухът трудно може да циркулира, се увеличава рискът от гъбични заболявания.
Още: Къде да засадите тиквички, за да получите богата реколта?
Още: В какво е най-добре да засадите разсад?
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Градинари, НЕ правете тези 3 грешки, могат да ви оставят без реколта от картофи
Още: 4 сорта пипер за ранно засаждане с едри и месести чушки
Опаковането на гроздето в торбички от органза се оказва ефективно срещу заразяване с червеи от черешовата муха и пчели, оси или стършели. Прозрачната материя е пропусклива за въздух и слънце. Освен това насекомите не могат да си пробият път през плата.
Алтернативно, малки хартиени торбички също са подходящи за предпазване на гроздето от насекоми. Пластмасовите торбички са изключени. Под тях лесно се образува конденз и плодовете бързо започват да гният.
Още: 9 трика за победа над брашнестата мана в късната лятна градина
Още: Засаждане на разсад пипер: Кои са най-добрите дни през 2025?
Още: Задължителна зимна обработка на хортензии - гарантира буйни храсти и много цветя
Важно: Изрежете повредените или болни плодове с малка ножица, преди да ги опаковате в торби.
Между другото: за разлика от осите, пчелите не могат да гризат гроздето. Те само смучат от увредените вече плодове.