Градинарите с опит знаят много добре, че храстите с краставици са доста капризни. При липса на хранителни вещества, лошо поливане или спад на температурата те пожълтяват, не образуват завръзи или вече съществуващите окапват.
Опитните градинари знаят как да торят краставици с мая, така че да образуват много завръзи и да дадат голяма реколта.
Торенето трябва да се извършва веднъж на всеки 14 дни. За поливане използвайте 1 литър от получения състав, след което добавете обикновена чиста вода в корена.
Торене на краставиците с мая
Първо, трябва да подготвите основния компонент. За 2 литра топла вода разредете 3 супени лъжици захар и 100 грама натурална мая. Пригответе втория състав от литър вряла вода и половин литър пепел. Оставете и двата състава за 8 часа, след което прецедете разтвора с пепелта. Смесете двете течности. Разредете всичко с 8 литра вода.
Петна по листата на краставиците - направете това, за да спасите реколтата
Употреба на мая в градинарството
Въпреки големия брой видове мая на пазара (винена, бирена, хлебна), най-добре е да използвате тези, които се използват за печене. Това е отличен стимулант на растежа. Можете да използвате този дрожден тор за стайни растения, разсад и различни зеленчукови и ягодоплодни култури.
Има няколко рецепти, които градинарите използват за приготвяне на тор.
Квасът се прави от вода и прясна мая. На литър течност се използват 200 гр продукт. Течността се настоява от два до три часа. Съставките трябва да се смесят добре, за да не останат бучки. След това получената течност се изсипва в по-голям съд (кофа) и се довежда до 10 литра с чиста вода.
Предимството на този метод е, че не е необходимо да използвате захар, за да активирате маята. Добавя се само ако има нужда от засилване на ефекта на ферментация.
Вторият вариант за приготвяне на тор включва 10 литра вода, 10 гр суха хлебна мая и 40 гр захар. Всички компоненти се смесват старателно, след което бъдещият тор се оставя да се настоява в продължение на няколко часа. След това торът може да се използва. Когато използвате този метод, си струва да запомните, че полученият тор трябва да се използва незабавно, тъй като не е подходящ за съхранение.
За да разберете дали маята е активна или не, се препоръчва да обърнете внимание на повърхността на водата след добавянето й. Ако забележите пяна отгоре, това означава, че бактериите са живи. В противен случай компонентът не е активен.
Следното може да се добави към торовете с мая като допълнителни компоненти:
- Пепел - тя е източник на калций и калий, вещества, които играят важна роля в растежа на растенията.
- Суроватка или краве мляко. Използва се като заместител на водата. В този случай на литър мляко се добавят 10 суха или 100 гр прясна мая. След запарването получената течност се смесва с 1 кг бисквити и се добавя вода до обем 5 литра. След това е необходимо да оставите тора за 7 дни. Необходимо е периодично разбъркване. Готовият тор не се използва в чист вид, а се разрежда в 200 ml на 5 литра вода.
- Коприва - използват се прясно набрани листа, които предварително се нарязват на ситно.
Торене на краставиците за бърз растеж - това е най-добрият тор