Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Торене на ягодите през пролетта - правилата, които трябва да знае всеки градинар

09 април 2024, 07:15 часа

За да ви зарадва реколтата на ягодите, трябва да се погрижите правилно за тях през пролетта и лятото. Част от грижата е торенето на храстите - те трябва да се подхранват само когато наистина е необходимо. По-специално, когато почвата е изтощена, лехите са занемарени и има липса на хранителни вещества.

Основните правила за торене на ягоди през пролетта

Не прехранвайте храстите и не забравяйте да компенсирате липсата на хранителни вещества навреме. Недостатъчното торене е по-добрият вариант от излишъка от торове, тъй като последното засяга не толкова броя на плодовете, колкото техния вкус и трайност на съхранение.

Винаги се съобразявайте с характеристиките на сорта - ремонтантните и обикновените градински сортове изискват различен подход, въпреки че са сходни по отношение на принципите на хранене.

Опитен градинар: Това са най-добрите сортове ягоди

Не се опитвайте да компенсирате липсата на други грижи с торене.

Подхранването е подходящо само от втората, а често дори от третата година на отглеждане на ягоди. Новозасадените храсти, които се вкореняват и растат, имат достатъчно ресурси, ако почвата е била добре подготвена преди засаждането им.

Торовете трябва да се прилагат само при температура на почвата над 9 градуса по Целзий, вечер или при облачно време, върху предварително навлажнена почва. Желателно е да се полива в деня преди подхранването при липса на редовни валежи. 

Как се торят ягоди през пролетта?

Повечето градинари използват принципа на разделно торене:

  • 1 етап – внасяне на азотни торове в началото на растежа на ягодата;
  • 2-ри етап - прилагане на фосфор и калий преди началото на цъфтежа.

Тук се проявява разликата в подхранването на обикновените и ремонтантните ягоди, тъй като те раждат по различно време.

При торене се следват два подхода – традиционен с влагане на минерални торове и органичен. Тези методи не се изключват взаимно - дори ако разчитате на науката и съвременните лекарства, допълнителното торене с органична материя няма да навреди на храстите. Освен това, при такива методи като мулчиране и подобряване състава на почвата, органичните торове не трябва да се пренебрегват.

От своя страна, поради липсата на специфични елементи, често е възможно да се задоволи нуждата от тях само с минерални торове или микроторове. През пролетта, особено когато няма достатъчно валежи, е препоръчително да се разтворят торове във вода преди да се използват за подхранване на ягодовите лехи.

За разлика от есента, прилагането на торове в суха форма в почвата е по-малко ефективно, въпреки че изборът на бързоразтворими лекарства или хелатна форма и големи насаждения могат да опростят задачата.

Когато торовете все още се прилагат в почвата, е необходимо да се предпазят ягодите от суша и да се осигури стабилна влажност на почвата през следващите 2 седмици. Водата за торене на ягоди трябва да е топла и утаена. Преди да започнете работа, трябва да се уверите, че температура не е по-ниска от температурата на почвата.

Защо опитните градинари засаждат копър и чесън в лехите с ягоди


 

Таня Станоева
Таня Станоева Отговорен редактор
Новините днес