Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Торене на черешата през пролетта - ето кой е най-добрият тор за богата реколта

14 март 2024, 09:11 часа

Добивът на череши ще се увеличи значително, ако през пролетта го подхраните правилно овошките с определен тор.

Още: Това е най-добрият сорт домати - устойчив е на болести и вредители

Още: Картофите няма да покълнат цяла зима, ако сложите този плод до тях

Как да наторим черешата през пролетта?

Пролетта е времето, когато всички живи организми се събуждат след дълъг зимен сън. Процесът на подхранване на черешовите дръвчета през този период е разделен на няколко етапа:

  • Първи - в началото на март, веднага щом снегът се стопи. На този етап е много важно дървото да се насити с азот. Затова си струва да изберете азотсъдържащи препарати, например урея за млади растения и амониев нитрат за останалите;
  • Втори - преди началото на обилен цъфтеж. В случая се препоръчва използването на органични вещества. Подходяща е инфузия на дървесна пепел или оборски тор;
  • Трети - след цъфтежа. Можете да използвате органична материя, като оборски тор или хумус. За листно подхранване и пръскане пригответе разтвор на меден сулфат.

Резитба на черешата през есента за богата реколта - ето какво трябва да знае всеки градинар

Най-важно е първото пролетно подхранване на черешовото дърво, което трябва да бъде азот. Това торене се прилага преди отварянето на пъпките, азотът насърчава тяхното пробуждане.

Още: 5 безплатни тора, които всеки градинар може да приготви през зимата

Още: Цветята, които цъфтят в градината дори през зимата

Всеки азотен тор ще свърши работа, но е по-добре да използвате амонячен тор. Дозировката зависи от възрастта на дървото. До 4 години - 15 грама амониев нитрат на квадратен метър площ около ствола на дървото, от 5-та година от живота - 20 гр на квадратен метър площ около ствола.

На кисели почви е по-добре да използвате калциев нитрат, той леко алкализира почвата.

Черешата не е капризно дърво. Растението абсорбира добре полезни макро- и микроелементи от:

  • Органичен произход - най-подходящите в случая са хумус, пилешки и оборски тор. Можете също така да използвате дървесна пепел и инфузии от прясно окосена зелена трева;
  • Минерални добавки - те са азотни, калиеви, фосфорни и комплексни. Много често се използват комплексни препарати, които съдържат всички изброени химични елементи.

Изборът на вида на тора зависи от етапа на развитие на дървото. Препаратите, съдържащи калий, са най-важни за черешите, тъй като те са костилкова култура. За правилното развитие са необходими добавки с магнезий и калий.

Още: Запомнете ги: Тези растения са като магнит за листните въшки

Още: Разсадът, който може да засадите през януари

Лятното торене е разделено на два етапа:

  • През месец юни - препоръчва се използването на минерални торове, например амофосфат. От органични вещества през юни можете да използвате инфузия от окосена трева, хумус или компост;
  • През август - през този период се залага образуването на пъпки за следващия сезон. За последното лятно торене се използват суперфосфати и пепел. За пръскане можете да използвате инфузия на железен сулфат.

Черешите трябва да се пръскат само при сухо и безветрено време. Листното подхранване ще предпази дървото от насекоми вредители и ще спомогне за подобряване на имунитета му.

Трикът с черешата през октомври за обилна реколта

 

 

 

 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Таня Станоева
Таня Станоева Отговорен редактор
Новините днес