Добивът на череши ще се увеличи значително, ако през пролетта го подхраните правилно овошките с определен тор.
Още: Какво да направите, ако разсадът на доматите расте слаб и крехък
Още: Краставиците ще растат по-бързо, ако засадите това до тях
Как да наторим черешата през пролетта?
Пролетта е времето, когато всички живи организми се събуждат след дълъг зимен сън. Процесът на подхранване на черешовите дръвчета през този период е разделен на няколко етапа:
- Първи - в началото на март, веднага щом снегът се стопи. На този етап е много важно дървото да се насити с азот. Затова си струва да изберете азотсъдържащи препарати, например урея за млади растения и амониев нитрат за останалите;
- Втори - преди началото на обилен цъфтеж. В случая се препоръчва използването на органични вещества. Подходяща е инфузия на дървесна пепел или оборски тор;
- Трети - след цъфтежа. Можете да използвате органична материя, като оборски тор или хумус. За листно подхранване и пръскане пригответе разтвор на меден сулфат.
Резитба на черешата през есента за богата реколта - ето какво трябва да знае всеки градинар
Най-важно е първото пролетно подхранване на черешовото дърво, което трябва да бъде азот. Това торене се прилага преди отварянето на пъпките, азотът насърчава тяхното пробуждане.
Още: 3 места, на които НЕ може да засадите лук и чесън
Още: Кога е най-подходящото време за пръскане на овощни дървета с мед?
Всеки азотен тор ще свърши работа, но е по-добре да използвате амонячен тор. Дозировката зависи от възрастта на дървото. До 4 години - 15 грама амониев нитрат на квадратен метър площ около ствола на дървото, от 5-та година от живота - 20 гр на квадратен метър площ около ствола.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Тайната на нашите баби: Как да отгледате едър и сочен лук
Още: Това е идеалното място за пипера в градината - реколтата му ще бъде по-богата отвсякога
На кисели почви е по-добре да използвате калциев нитрат, той леко алкализира почвата.
Черешата не е капризно дърво. Растението абсорбира добре полезни макро- и микроелементи от:
- Органичен произход - най-подходящите в случая са хумус, пилешки и оборски тор. Можете също така да използвате дървесна пепел и инфузии от прясно окосена зелена трева;
- Минерални добавки - те са азотни, калиеви, фосфорни и комплексни. Много често се използват комплексни препарати, които съдържат всички изброени химични елементи.
Изборът на вида на тора зависи от етапа на развитие на дървото. Препаратите, съдържащи калий, са най-важни за черешите, тъй като те са костилкова култура. За правилното развитие са необходими добавки с магнезий и калий.
Още: Как да си отгледаме мини гербер в саксия
Още: Разсад домати: Триковете, които трябва да знаете
Лятното торене е разделено на два етапа:
- През месец юни - препоръчва се използването на минерални торове, например амофосфат. От органични вещества през юни можете да използвате инфузия от окосена трева, хумус или компост;
- През август - през този период се залага образуването на пъпки за следващия сезон. За последното лятно торене се използват суперфосфати и пепел. За пръскане можете да използвате инфузия на железен сулфат.
Черешите трябва да се пръскат само при сухо и безветрено време. Листното подхранване ще предпази дървото от насекоми вредители и ще спомогне за подобряване на имунитета му.
Трикът с черешата през октомври за обилна реколта