Сладкият картоф е многогодишно растение от род Грамофонче на семейство Поветицови. Разлика между сладките картофи и стандартните картофи е, че ядливата част от сладкия картоф е грудков корен, а не истинска грудка. Сладките картофи са богат източник на фибри, витамин А, витамин С, манган, както и редица други витамини и минерали. Заслужава си да ги включите в менюто си.
Тази тропическа култура се нуждае от поне четири месеца топло време и топла почва. Устойчиви са на топлина и суша, вредителите не ги закачат много и имат малко болести.
Засяване на репички: Стъпка по стъпка
Засаждане на сладък картоф
За сладките картофи изберете добре дренирана почва и място с много слънце. Те не са твърде придирчиви, но предпочитат почвата от по-пясъчната страна. Те се нуждаят от много въздушно пространство в почвата, за да могат корените да достигнат надолу. Ако почвата ви е глинеста, камениста или уплътнена, помислете за отглеждане на повдигнати лехи.
Погрижете се за почвата, като добавите компост, както и перлит и/или кокосови влакна към зоната за отглеждане. Добре е да изградите плодородна, глинеста почва до 20-25 см.
Избягвайте добавянето на животински тор, включително гранулиран пилешки тор - това може да доведе до вретенообразни и/или оцветени корени. Също така избягвайте тежките азотни торове, които предизвикват буен растеж на листата за сметка на ядливите корени.
Условия за засяване на пащърнак, за да се радвате на добра реколта
Кога да засадите сладък картоф?
Растението се посява на открито 3 до 4 седмици след последната пролетна слана или след като почвата се затопли до поне 18°C. През нощта трябва да е поне 13°С. Съветът от добрите градинари е да ги засадите достатъчно рано, за да имат време да узреят напълно, но не толкова рано, че да бъдат убити от късна пролетна слана.
Покрийте младите сладки картофи с пластмасови кутийки от мляко или капак, за да ги предпазите от късни слани или хладни нощи, тъй като са крехки.