Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Сигнал за какво са черните петна по листата на доматите

17 юни 2024, 14:30 часа

Отглеждането на домати е удовлетворяващо занимание, но същевременно може да се превърне в истинско предизвикателство, ако не се справим с различните болести, които могат да засегнат растенията. Черните петна по листата на доматите са един от тези тревожни сигнали, които могат да бъдат знак за сериозни проблеми. В тази статия ще разгледаме причините за появата на черните петна, какви мерки да предприемем за лечението им и как да предотвратим бъдещи зарази.

Още: Не чакайте до пролетта: Засадете ТЕЗИ 12 зеленчука още през февруари

Още: Торене с чай - за кои растения е подходящо

Причини за появата на черните петна

1. Недостиг на хранителни вещества

Черните петна по листата на доматите често се дължат на липсата на важни хранителни вещества като калций, желязо и магнезий. Без тези микроелементи растенията не могат да се развиват правилно, което води до появата на петна и други симптоми на болест.

2. Прекомерна употреба на минерални торове

Още: С тази стара рецепта за тор доматите ще станат месести и сладки

Още: Как правилно да подготвите почвата в градината за засаждане на краставици?

Прекомерното използване на минерални торове също може да причини проблеми. Ако забележите сребрист или лилав цъфтеж по листата, това може да е знак за отравяне на растенията от прекомерно количество торове. В такъв случай е важно да прекратите използването на торове и да промиете почвата с чиста вода.

Веднага направете ТОВА, ако по доматите се появят бели петна

3. Гъбични и бактериални инфекции

Гъбичните инфекции, като тези причинени от Septoria lycopersici, могат да доведат до появата на черни петна по листата на доматите. Тези инфекции обикновено зимуват в почвата и при благоприятни условия започват да заразяват растенията. Бактериалните инфекции също могат да бъдат причина за черните петна и изискват специални мерки за лечение.

Още: Кога е най-доброто време за сеитба на домати - запомнете тези дати

Още: Какво е най-добре да засадите след лук?

Как да се справим с черните петна?

1. Лечение с фунгициди

Ефективен начин за справяне с гъбичните инфекции е използването на препарати с мед или системни фунгициди, които проникват в растителните тъкани. Важно е да се използват подходящи концентрации - при дъждовно и студено време 1% разтвор, а ако черните петна са вече по корените на растенията - 3%.

домати

2. Биологични препарати

За доматите, които вече са започнали да узряват, е препоръчително да се използват биологични препарати като триходермин и фитоспорин, които са безопасни за хората и животните. Тези препарати са ефективни и не съдържат химикали, които биха могли да повлияят на качеството на плодовете.

3. Народни средства

Народните средства като пръскане с разредена суроватка, инфузия с чесън и отвара от пепел също могат да бъдат полезни при борбата с черните петна. Тези методи са естествени и безопасни, като същевременно могат да предложат ефективна защита срещу болестите.

Каква е причината за кафяви петна по доматите

Превантивни мерки

1. Обработка на семената

Преди сеитба всички семена, включително закупените, ако не са обработени от производителя, трябва да се потопят в блед разтвор на калиев перманганат за 20 минути и след това да се измият в течаща вода. Това унищожава гъбичните спори и бактериите на повърхността на семената.

2. Сеитбообращение

Сеитбообращението е важна превантивна мярка за избягване на повторна зараза. Доматите не трябва да се засаждат на същото място всяка година. Ротацията на културите предотвратява натрупването на патогени в почвата и намалява риска от инфекции.

Болести по доматите: Сигнал за какво са петната?

3. Подготовка на почвата

Почвата трябва да бъде добре подготвена и дезинфекцирана. Глинестата почва трябва да се разрежда с пясък, за да се подобри дренажа и аерацията. След прибирането на реколтата, почвата трябва да се почисти от растителни остатъци и да се дезинфекцира с меден сулфат.

Черните петна по листата на доматите са сериозен сигнал за проблеми, които могат да доведат до загуба на реколтата, ако не се предприемат своевременни мерки. Важно е да се определи причината за появата им и да се вземат подходящи мерки за лечение и превенция. Следвайки съветите в тази статия, можете да защитите вашите домати и да се радвате на здрави и вкусни плодове от вашата градина. 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Денис Витанов
Денис Витанов Отговорен редактор
Новините днес