Цветята, отглеждани в саксии, изискват внимание, но не винаги се нуждаят от скъпи торове. Естествените съставки, които се намират във всяка кухня, гарантират сила и здраве на стайните растения. В случая има един тор, който е подходящ за всички цветя. Ето как се приготвя и как се използва този тор.
Тор, подходящ за всяко цвете
Обикновените яйчени черупки съдържат калций, фосфор и магнезий, елементи, които ускоряват растежа и укрепват корените. Може да се използва не само под формата на прах, но и като течен разтвор.
За приготвяне на тора черупките се измиват старателно, за да се отстрани останалия протеин. Важно е да се отстранят всички органични частици, за да се избегнат неприятни миризми при приготвянето на инфузия.
Този тор не струва нищо, но доказано увеличава реколтата на зеленчуците в градината
Изсушената черупка се счуква в хаванче или кафемелачка, докато стане на фини трохи. Колкото по-малки са частиците, толкова по-бързо ще отделят полезни вещества в разтвора. Полученият прах се залива с винен оцет - той активира химичните реакции. За 100 гр черупка са достатъчни 50 ml киселина, за да започне процеса на разтваряне.
Сместа се оставя в стъклен буркан за 2-3 дни на тъмно място. През това време калцият ще се превърне във форма, която лесно може да се абсорбира от растенията. Готовият концентрат се разрежда с вода в съотношение 1:10. Разтворът се смесва старателно, за да се избегне изгарянето на корените по време на поливане.
Преди употреба филтрирайте течността през марля. Останалите частици от черупки могат да се добавят към почвата, за да се подобри нейната структура.
Чай от оборски тор: Как да направите този еликсир за градината ви
Торът се прилага в корените веднъж месечно или се използва за пръскане на листата. Редовната употреба прави зеленината по-ярка и стъблата по-здрави. Този вид тор е подходящ за цъфтящи растения, декоративни храсти и зеленчукови култури на перваза на прозореца. Не съдържа никакви химикали и е безопасен за домашни любимци.
Много градинари експериментират с пропорциите на този тор. По този начи адаптират разтвора към нуждите на конкретни видове. Основното е да наблюдавате реакцията на растенията и да регулирате честотата на подхранване с приготвения тор.
В почвата може да се добавят и натрошени черупки от яйца, за да стане по-рохкава и по-пропусклива. Можете също да го използвате за борба с охлюви и да го поставите в саксии като дренажен слой.
Това е единственият тор, с който опитните градинари торят черешите през пролетта за богата реколта