Само градинарите с опит никога не изхвърлят клонките на доматени храсти през есента след прибиране на реколтата. За тях това е изключително ценен материал, който може да се използва по различни начини, включително в полза на бъдещата реколта. Ето какви са най-малко известните приложения на листата маса от доматите, останала след прибиране на последната реколта през есента.
За какво опитните градинари използват доматените клонки през есента?
Най-популярният метод, използван от опитните градинари, е поставянето на ненужни върхове в септичната яма. Само няколко храста, поставени в нея, могат да премахнат неприятната миризма.
Напукване на доматите по време на зреене - защо се случва и как да ги предпазите
Доматените клонки са начин да защитите градината от нашествие на гризачи с настъпването на студеното време. Върховете на доматите се смачкват и готовата маса се разпръсква в градината. Полските мишки просто не могат да понасят тази миризма и няма да се заселят в градината през зимата. Друго предимство е безопасността на продукта за домашни любимци, както и неговата екологичност. До пролетта клонките ще изгният и ще служат като тор. Въпреки това растенията, засегнати от болести, трябва да се изхвърлят незабавно.
Връхчетата на доматите могат да се използват и за приготвяне на разтвор за третиране срещу вредители в градината. Приготвеният лек е най-ефективен срещу:
- листна въшка
- колорадски бръмбар
- паякообразен акар
- кръстоцветен бръмбар
- мравки
- листоядни гъсеници
За да приготвите ефективно лекарство срещу тези насекоми, трябва да приготвите инфузия или отвара от доматени върхове. Подходящи са всички зелени части на растението - листа, стъбла, леторасти.
За приготвяне на запарка 1 кг пресни върхове от домати се заливат с 10 л топла вода, оставят се най-малко 4-5 часа и след това се добавят 40 гр настърган сапун (или 3 супени лъжици течен сапун).
За приготвяне на отвара 4 кг пресни смачкани листа и дръжки от домати се заливат с 10 л вода и се варят на тих огън под капак около половин час. След охлаждане течността се прецежда, разрежда се с вода в съотношение 1:4 и се добавят 40 гр сапун.
Пръскането на посеви, засегнати от вредители, с инфузия или отвара от доматени върхове се извършва на интервали от една седмица. Не се препоръчва това да се прави само по време на фазата на цъфтеж. По този начин можете да третирате не само градински и зеленчукови растения, но и стайни растения, както и разсад.
Тази инфузия или отвара може да се съхранява до шест месеца в плътно затворени стъклени съдове на хладно място. Или можете да изсушите върховете за бъдеща употреба (по-добре е да направите това на сянка на чист въздух) и да ги използвате според нуждите. Отвара от върховете на сухи домати се приготвя в малко по-различни пропорции. Вземете 1 кг суха суровина и я залейте с 10 литра вода, оставете за 4 часа и след това кипете под капак на слаб огън още няколко часа. Концентрираният бульон се охлажда и преди употреба се разрежда с вода 1:4.
По-добре е растенията да се третират рано сутрин или вечер, когато топлината намалее, за да не изгорят листата.
Напръскайте доматите с това и ще забравите за черните петна