Поливането на вашите стайни растения може би ви се струва детска игра, но всъщност това е една от най-честите причини за умиране на цветята, поради грешки и прекалено поливане.
Още: Какво да направите, ако разсадът на доматите расте слаб и крехък
Още: Краставиците ще растат по-бързо, ако засадите това до тях
Първото нещо, което трябва да направите, е да проучите стайните растения, за които се грижите. Всяко растение има специални изисквания, така че не може да поливате всички цветя по едно и също време. Някои може да се наложи да се поливат ежедневно, докато други може да предпочетат изсъхване на почвата между поливанията. Само няколко растения се нуждаят от постоянно влажни условия.
Съвети при поливане на стайни растения за най-добър растеж
Преди поливане
Още: 3 места, на които НЕ може да засадите лук и чесън
Още: Кога е най-подходящото време за пръскане на овощни дървета с мед?
Преди да започнете да поливате растението си, уверете се, че винаги използвате хладка вода, която е била оставена постепенно да достигне стайна температура. Не поливайте с вода, която е налята току що от чешмата. Ако водата ви е много варовита, може да използвате дъждовна вода за цветя, като азалия или цитрусови дървета.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Тайната на нашите баби: Как да отгледате едър и сочен лук
Още: Това е идеалното място за пипера в градината - реколтата му ще бъде по-богата отвсякога
Преди да полеете вашето растение, винаги проверявайте почвата с ръка. Ако почвата е влажна в горните няколко сантиметра, няма нужда да поливате, ако е суха – може да полеете. Винаги имайте предвид вида на растението и нуждите му за вода. Ако отглеждате кактус – сухата почва не винаги е предпоставка за поливане. Преполиването в повечето случаи води до загниване на корените.
Проверете водата във вашия район. В някои райони чешмяната вода е омекотена и може да съдържа твърде много сол, на други места водата може да е много твърда. Водата, която използвате, може също да е твърде студена, тъй като повечето растения обичат вода със стайна температура. Помислете за използване на дъждовна вода.
Поливане на растенията с дестилирана вода: Добра идея ли е?
Още: Как да си отгледаме мини гербер в саксия
Още: Разсад домати: Триковете, които трябва да знаете
Повечето растения със стъбла могат да се поливат отгоре, но други предпочитат да се поливат отдолу. Например стъблата на африканските теменужки са меки, месести и мъхести, а растящата корона може лесно да изгние при редовно намокряне.
По същия начин върховете на цикламените грудки трябва да се поддържат сухи, за да се намали рискът от болестта сива плесен. Тези растения се поливат най-добре от чинийката отдолу, като излишната вода се премахва след 10-15 минути. Проучете от какво има нужда растението, което отглеждате.