В края на август много градинари ще започнат да прибират реколтата от чушки. За съжаление, в началото и средата на месеца някои градинари могат да направят сериозна грешка и да причинят голяма вреда на насажденията от тази култура, която да се отрази негативно на добивите им. Ако не искате да се лишите от реколтата в последния етап от отглеждането на вашата градинска култура, не допускайте една грешка, свързана с поливането на насажденията.
Още: Идеални за разсад: Най-добрите сортове краставици без горчивина
Още: Всеки опитен градинар поръсва почвата в градината с това преди началото на февруари
Как да не поливаме чушките през август
През последната третина на лятото никога не трябва да се използва студена вода за поливане на това растение. Ниската температура на водата най-вероятно ще доведе до спиране на растежа на градинските култури. Възможно е в този случай градинарят просто да остане без реколта от пипер.
Трябва ли да поливате доматите и чушките в края на август?
За да не попадате в подобна ситуация, не бързайте да използвате студена вода. Оставете напълнените кофи на слънце, така че течността да има време да се затопли.
Още: Цветето, което трябва да расте във всеки дом - то привличат късмет и богатство
Още: 11 зимни цветя, които ще превърнат градината ви в рай дори в най-студените дни
Какви други грешки не бива да допускате при поливането на чушките?
През август почвата под храстите с пипер трябва постоянно да се поддържа влажна. Затова растението трябва да се полива поне веднъж на няколко дни, освен ако периодът не е дъждовен. Рядкото поливане или пълният отказ от тази процедура в края на лятото увеличава риска от това плодовете да не станат достатъчно сочни. Освен това чушките не трябва да се поливат до самия корен. Този подход може да доведе до увреждане на кореновата система и влошаване на състоянието на плодовете. По-добре е да навлажните почвата около градинската култура.
Подхранване на чушки през август
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: 7 мита за разсада, на които всеки градинар трябва да спре да вярва
Още: Тези 11 стайни растения ще цъфтят обилно, ако ги наторите с утайката от сутрешното си кафе
През този период е необходимо рязко да се намали подхранването на пипера с азотни минерални торове. Азотът стимулира активния растеж на младите издънки и това забавя узряването на плодовете. Оптимално е да се хранят чушки с фосфор и калий: например, добавете монокалиев фосфат и урея или сложен тор, съдържащ минимално количество азот.
Може да използвате и още един тор - за един литър нискомаслено мляко трябва да вземете 10 капки йод. Разбъркайте и изсипете в 10 литра топла вода. Изсипете сместа под корена върху влажна почва при облачно време, сутрин или вечер. Това идеално стимулира плододаването и предотвратява болестите.
Можете също така да разредите 5 гр борна киселина на прах в 5 литра топла вода. Разтворът трябва да се излее в корена, когато няма пряка слънчева светлина. Подхранванията се редуват.
Още: Фатални грешки при отглеждането на пипер: Ето как да спасите реколтата си тази година
Още: Тайната на богатата реколта от домати: Какво трябва да знаете, преди да започнете
Излишъкът от торове влияе негативно на химичния състав на почвата и забавя узряването на културата. Почвата вече не се затопля толкова добре, колкото в средата на лятото, а кореновата система на растението вече не може интензивно да консумира хранителни вещества. Ето защо през август трябва да намалите стандартната доза минерален тор за чушки 2 пъти и да ги подхранвате не по-често от веднъж на 2 седмици. Това ще ускори узряването на плодовете.
Чушките ще узреят преди падането на сланата, ако направите това