Доматите се нуждаят от пълно слънце – 6-8 часа слънчева свелина на ден, за да дават добра реколта. Ако вашият градински парцел получава по-малко от идеалното количество слънчева светлина (и топлината), все още можете да отглеждате своите домати, но ще трябва да подобрите условията, за да процъфтяват.
Още: Топ 10 на най-добри растения за апартамент
Още: Хитър трик за лесно размножаване на мирна лилия
Черна пластмаса около вашите растения ще помогне на почвата да абсорбира топлината и също ще контролира плевелите и много насекоми. Мулчирането също е много полезно, като ще запази почвената влага, което може да предотврати проблеми с доматите.
Ограда или бариера зад вашите растения ще отразява слънчевата светлина обратно върху тях. За най-добри резултати използвайте нещо лъскаво. Ако се опитвате да увеличите топлината, повече от слънчевата светлина, боядисайте оградата в тъмен цвят. Има много различни видове покрития за редове, но изберете прозрачен материал, който ще предпази растенията от студ и ще пропуска дъжд.
Как да се справим с вредителите по доматите?
Още: Бамбукова палма: Пълно ръководство за грижа и отглеждане
Още: Как да размножите дървото на парите с резници
Подходяща почва при отглеждане на домати
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Как правилно да се грижите за вашето алое вера
Още: Градинарски трик с големи ползи: По-малко плевели, повече влага
Доматите дават добра реколта, когато виреят в почва, богата на минерали и микроелементи, включително фосфор, калий, калций и магнезий.
Почвата трябва да е добре дренирана, плодородна, песъчлива, а pH да е от 5,8 до 7,0. В тежка глинеста почвата доматите няма да се справят добре. Ако pH на почвата е над 6,0, нанесете елементарна сяра - ако е под 6,0, добавете доломитова вар, за да го балансирате.
Съвет от добрите градинари е да смесите няколко см органична материя, компост или отлежал животински тор в горните 15-20 см почва преди засаждане.
Още: Превърнете оголената морава в зелена приказка
Още: Дълбочина, разстояние, поливане: Златни правила за засаждане на зеленчуци в оранжерия
Засяване на ДОМАТИ от семена: Стъпка по стъпка
Има определени градински съединения, които можете да направите за най-добрата почва за отглеждане на домати:
Перлит: Перлитът е страничен продукт от вулканично стъкло, който помага да се запази пухкавостта на почвата и не позволява тя да стане твърде твърда и компактна.
Пясък: За да се насърчи дренажът, към сместа може да се добави градински пясък. Освен това може да придаде на почвата повече структурна здравина.
Торфен мъх сфагнум: Повечето почви за саксии и изходни среди за семена съдържат тази съставка. Той може да задържи няколко пъти повече от теглото си във влага и да я освободи, ако е необходимо, към корените на растението.
Брашно от люцерна: Люцерната добавя основни хранителни вещества към почвата, включително витамин А, азот, фосфор и калий. Обикновено се продава под формата на пелети, които могат лесно да се смесват в органична почва.