Доматите се нуждаят от пълно слънце – 6-8 часа слънчева свелина на ден, за да дават добра реколта. Ако вашият градински парцел получава по-малко от идеалното количество слънчева светлина (и топлината), все още можете да отглеждате своите домати, но ще трябва да подобрите условията, за да процъфтяват.
Черна пластмаса около вашите растения ще помогне на почвата да абсорбира топлината и също ще контролира плевелите и много насекоми. Мулчирането също е много полезно, като ще запази почвената влага, което може да предотврати проблеми с доматите.
Ограда или бариера зад вашите растения ще отразява слънчевата светлина обратно върху тях. За най-добри резултати използвайте нещо лъскаво. Ако се опитвате да увеличите топлината, повече от слънчевата светлина, боядисайте оградата в тъмен цвят. Има много различни видове покрития за редове, но изберете прозрачен материал, който ще предпази растенията от студ и ще пропуска дъжд.
Как да се справим с вредителите по доматите?
Подходяща почва при отглеждане на домати
Доматите дават добра реколта, когато виреят в почва, богата на минерали и микроелементи, включително фосфор, калий, калций и магнезий.
Почвата трябва да е добре дренирана, плодородна, песъчлива, а pH да е от 5,8 до 7,0. В тежка глинеста почвата доматите няма да се справят добре. Ако pH на почвата е над 6,0, нанесете елементарна сяра - ако е под 6,0, добавете доломитова вар, за да го балансирате.
Съвет от добрите градинари е да смесите няколко см органична материя, компост или отлежал животински тор в горните 15-20 см почва преди засаждане.
Засяване на ДОМАТИ от семена: Стъпка по стъпка
Има определени градински съединения, които можете да направите за най-добрата почва за отглеждане на домати:
Перлит: Перлитът е страничен продукт от вулканично стъкло, който помага да се запази пухкавостта на почвата и не позволява тя да стане твърде твърда и компактна.
Пясък: За да се насърчи дренажът, към сместа може да се добави градински пясък. Освен това може да придаде на почвата повече структурна здравина.
Торфен мъх сфагнум: Повечето почви за саксии и изходни среди за семена съдържат тази съставка. Той може да задържи няколко пъти повече от теглото си във влага и да я освободи, ако е необходимо, към корените на растението.
Брашно от люцерна: Люцерната добавя основни хранителни вещества към почвата, включително витамин А, азот, фосфор и калий. Обикновено се продава под формата на пелети, които могат лесно да се смесват в органична почва.