Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Подготовка на розите за зимата - 5 грешки, които дори опитните градинари правят

30 октомври 2024, 16:12 часа

В подготовката на розите за зимата често дори градинарите  с опит допускат грешки. Сред тях са пренебрегване на подрязването, прекалено торене с азотни торове, твърде рано покриване, некачествен подслон, пренебрегване на признаците на заболяване.

Още: Картофите няма да покълнат цяла зима, ако сложите този плод до тях

Още: 5 безплатни тора, които всеки градинар може да приготви през зимата

Грешки в грижата за розите преди зимата

Преди настъпването на зимата розовите храсти трябва да се подрязват. Трябва да се премахнат слабите и болни издънки, листа и цъфтящи стъбла (не е необходимо да отрязвате пъпките). Пренебрегването на тази процедура е сериозна грешка.

Идеалният тор преди зимуване на розите е този

Също така през този перид е необходимо да се внимава с употребата на торове. Не трябва да се превишава концентрацията на торове, съдържащи азот, тъй като това може да стимулира активния растеж на издънките.

Още: Цветята, които цъфтят в градината дори през зимата

Още: 5 цветя, които трябва да засадите като разсад през декември

Не покривайте розите за зимата твърде рано. Това действие може да доведе до загниване на кореновата система и стъблата.

Но недостатъчно добрият подслон, особено в северните райони, също е грешка. Ако живеете в сурови климатични условия, осигурете на розите многослоен подслон, тъй като само това може да осигури надеждна защита на цветята от замръзване и гибел през зимата.

Много градинари пренебрегват борбата с вредителите и признаците на заболяване през този период. Липсата на третиране може да причини смъртта на цялото растение.

Правила при подготовка на розите за зимата

На първо място, когато засаждате рози,засадете ги така, че да е удобно да ги покриете. За по-лесен подслон е най-добре да ги засадите в редове. Засадете чаенохибридни рози, флорибунда и паркови рози на разстояние 30-40см. Миниатюрни или почвопокривни рози се засаждат на разстояние 20-30 см, ако са засадени по-гъсто, влагата ще се изразходва повече, така можете да избегнете преовлажняване по време на сезонни дъждове. Когато засаждате увивни рози, помислете къде ще покривате стъблата, както и лек наклон при засаждане, за да улесните огъването на розите.

Още: Разсадът, който може да засадите през януари

Още: Грижа за коледната звезда: Как да я поддържаме красива и пищна

Розите, отслабени през лятото, не понасят добре зимата. Ето защо е необходимо своевременно да се предотврати развитието на болести и щети, причинени от насекоми. Най-добре е борбата с болестите по розите да е превантивна. Здравите листа насърчават по-доброто натрупване на веществата, необходими за презимуването.

Правилното торене на розите също е важно за най-доброто зимуване. В началото на растежа им се прилагат торове с преобладаване на азот. През лятото най-добрият тор за рози е инфузия на угнил оборски тор. С наближаване на есента торенето трябва да премине към фосфорно-калиеви торове, което ще допринесе за по-доброто узряване на издънките.

Резитба на катерливи рози през октомври - как е правилно да се прави, за да цъфтят дълго и пищно

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Таня Станоева
Таня Станоева Отговорен редактор
Новините днес