Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Паста за зъби в градината - ето за какво я използват опитните градинари

12 февруари 2025, 15:14 часа

Пастата за зъби е продукт, който е полезен не само в банята, но и в градината. Опитните градинари я използват за борба с късната болест, която най-често засяга пасленовите култури. Оказва се, че гъбичките, които нападат лехите с картофи, патладжани, домати и чушки, са чувствителни към компонентите, съдържащи се в избелващата паста.

Приложения на паста за зъби в градинарството

За да приготвите защитния разтвор, ще ви е необходима средно голяма тубичка паста. Изцедете я в кофа, пълна с 10 литра топла вода и разбъркайте, докато пастата се разтвори напълно.

Подправката, с която опитните градинари поръсват градината всеки сезон

Полученият продукт трябва да се използва за щедро пръскане на растенията - както болни, така и здрави. Също така трябва да се култивира почвата около храстите, за да се гарантира, че няма и най-малък шанс за гъбичните спори, които се крият в земята. Това лекарство ще бъде ефективно само ако го използвате на първия етап от развитието на гъбичките. В случая най-подходяща е употребата на продукт за устна кухина с мащерка, лайка или мента, можете да го използвате за борба с вредителите.

Съставките в пастата, които елиминират гъбичните спори, са флуор и натриев лаурил сулфат. Те са ефективни срещу листни въшки, охлюви, кръстоцветни бълхи и зелева бяла. В случая защитният разтвор се приготвя от 10 литра топла вода и 70 грама паста.

Дафинов лист в градината през есента - ето за какво го използват опитните градинари

 

След като разтворите пастата във вода, изчакайте 2 часа, след което разбъркайте съдържанието на кофата и напръскайте с разтвора върху зелени площи, включително храсти. Не пренебрегвайте и овощните дървета.

Употреба на паста за зъби в грижата за стайните растения

С течение на времето почвата в саксиите се изтощава и се подкиселява. За да намалите киселинността и да избегнете необходимостта от презасаждане на цветя всяка година, можете да третирате почвата със специален разтвор (пролет или лято). 

За да го направите, вземете 1/3 от съдържимото в туба паста за зъби, разтворете в 1 литър вода и разбъркайте. Трябва да подхраните растението в корена. По този начин не само ще деоксидирате почвата, но и ще я обогатите с флуор и калций, които са необходими на онези растения, които често цъфтят.

Само опитните градинари никога не остават без това цвете в градината си 

Този тор не е подходящ за гардении, азалии и други растения, които обичат кисела почва.

Още за приложението на пастата за зъби в градинарството

Всички растения без изключение могат да се заразят с кореново гниене. За да се борите с това гъбично заболяване, можете да приготвите специален разтвор от 2 супени лъжици паста за зъби, 2 супени лъжици дървесна пепел, 1 супена лъжица меден сулфат и вода. Разбъркайте съставките, за да се образува гъста паста.

 

След това трябва да вземете малко от почвата под болното растение, да смажете корените със сместа и след това да третирате стъблата с нея. Поръсете корените със суха почва и засенчете третираната зона. Не забравяйте да спрете поливането на растението за 5-7 дни.

Всеки градинар трябва да направи това преди падането на сланата

 

Пастата за зъби има дезинфекциращи и бактерицидни свойства, така че може да се използва за дезинфекция на почвата. Този метод е особено ефективен при засаждане на стайни растения. Те ще растат по-добре, кореновата им система ще се развие по-бързо.

За да приготвите разтвора, трябва да вземете 1 туба паста за зъби и да я разтворите в 3 литра вода. И след това полейте добре почвата, в която ще засадите растението. В допълнение към дезинфекцията, почвата получава и минералните елементи, които са част от пастата.

Ако ви е трудно да измиете ръцете си след работа в градината, пастата за зъби отново ще помогне. Трябва да намокрите ръцете си, да изстискате малко количество паста за зъби върху тях, да втриете продукта в кожата, след това да го нанесете под ноктите си с памучен тампон и да изчакате. След това измийте ръцете си с топла вода.

Само опитните градинари правят това с листата през есента

 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Таня Станоева
Таня Станоева Отговорен редактор
Новините днес