Като див зеленчук киселецът е познат на хората от праисторически времена. В световната флора има около 200 вида. През Средновековието започва да се отглежда в зеленчукови градини. Първото споменаване на това растение като зеленчукова култура датира от 12 век (Франция).
Още: Тайната на пищния цъфтеж: Грижата за божурите започва с правилното торене
През пролетта и началото на лятото листата на киселеца съдържат предимно ябълчена и лимонена киселина; младите листа съдържат много витамини, особено С, минерали (желязо, калий), протеини и захари. В народната медицина киселецът е известен като ефективно противоскорбутно, кръвоспиращо и хемопоетично средство.
Установено е, че сокът от оксалова киселина има холеретично и антисептично действие. Експертите обаче предупреждават, че не трябва да прекалявате с употребата на този зеленчук: той може да увреди бъбреците ви.
Отглеждане на киселец
- Избор на място и почва за киселец
Киселецът е студоустойчиво растение, което издържа на студове при наличие на снежна покривка. Семената започват да покълват при 3 ° C, издънките се появяват на 8-14-ия ден след сеитбата. Развива се добре в условия на лека сянка. Киселецът се отглежда на едно място в продължение на 4-5 години, тъй като през следващите години добивът и качеството на продукта рязко намаляват.
За да се получи висок добив в ранните етапи, е необходимо да се отдели плодородна и достатъчно влажна площ за киселец, но без застояла вода, чиста от плевели, особено от пирей. Най-добрите почви са глинести и песъчливи, богати на хумус.
Още: Най-ефективните методи, с които завинаги ще се отървете от охлювите в градината
Киселецът може да се отглежда на дренирани торфени почви. Желателно е дълбочината на подземните води да бъде не повече от 1 m от повърхността на почвата. Киселецът расте добре и дава високи добиви на слабо кисели почви (pH 4,5-5), така че варуването на тази култура не се извършва.
- Засяване на киселец
Киселецът се засява в лехи с височина 12 см. През есента в площта, където се отглежда киселец, се добавят оборски тор или компост (6-8 кг), суперфосфат (30-40 г) и калиев хлорид (20-30 г) под лопата до пълната дълбочина на хумусния слой (на 1 кв. М).
През пролетта на 1 кв. м площ за сеитба се добавят 4-6 кг оборски тор или компост, 2-2,5 г амониева селитра, 3-4 г суперфосфат, 1-2 г калиева сол. Можете да добавите урея (20 g на 1 кв. М). Преди сеитбата почвата трябва да е чиста от плевели.
Още: Тайната на огромните домати: Ето какво трябва задължително да знаете
Киселецът се засява рано на пролет, през лятото или преди зимата. През пролетта сеитбата започва веднага щом почвата узрее за обработка (15-20 април). По това време има достатъчно влага в горния слой на почвата, което осигурява добро покълване на семената.
- Грижа за киселец
Киселецът се нуждае от редовно поливане. При високи температури и ниска влажност на почвата се развива малка листна розетка и растението бързо цъфти, което влошава качеството на продукта. Редовното поливане е особено необходимо при засаждане през лятото.
За да не се влоши качеството на продукта, поникналите цветни дръжки се отстраняват възможно най-рано. В началото на пролетта, преди киселецът да започне да расте, почвата трябва да се мулчира, разхлаби и натори два или три пъти с кравешки тор, разреден 6 пъти с вода, с добавяне на фосфорни и калиеви торове (10-25 g на кофа разтвор).
Още: Видове почва и най-добрите торове за всяка от тях
През есента между редовете се добавя компост или хумус (4-5 кг на 1 кв.м) за мулчиране на откритите коренища на растенията. През втората година, през пролетта, добавете пълен минерален тор: 15-20 g карбамид, 30-40 g суперфосфат, 15-20 g калиев хлорид на 1 кв.м.
- Беритба на киселец
Беритбата на киселеца започва, когато растенията имат четири до пет листа с нормален размер. Листата се отрязват с нож на 3-4 см от повърхността на почвата, като се опитват да не повредят апикалните пъпки на растенията. Преди прибиране на реколтата киселецът се плеви, а след прибиране на реколтата междуредията се разхлабват. Киселецът може да се бере сутрин. Листата се режат 4-5 пъти през лятото.
- Болести и неприятели по киселец
Още: Грижа за олеандъра: Избягвайте тези 3 големи грешки
Една от често срещаните болести по киселеца е мана . За да се предотврати това заболяване, се извършва термична обработка на семената. Листата на киселеца са значително повредени от листни бръмбари и листни въшки . За борба с тези вредители, киселецът се напръсква с отвара от тютюн и прах от махорка и остатъците след прибиране на реколтата се унищожават.
Още: Най-красивите летни цветя, които издържат на жега