Планирайте част от градината си за овощки, ако сте късметлии и притежавате голяма градина. С правилните грижи и внимание, ще се радвате на добри резултати и вкусни плодове, които да сложите на трапезата си. Подходящо е мястото, което сте избрали, да е добре дренирано и да е огрявано от слънцето. Идеален е наклон със северно изложение.
Още: Как трябва да подредим зеленчуците в градината
Още: Кои зеленчуци съдържат най-много фибри
Не забравяйте за резитбата на тези овошки през февруари – ще изтървете богатата реколта
Как да планирате овощната градина?
1. Ако не сте опитен градинар, трябва да знаете, че повечето овощни дървета отнемат две години, за да започнат да дават реколта, а дърветата, отгледани от семена, може да отнеме седем години или повече.
Още: Как се прави засаждането на лалета през април
Още: Какво задължително се сее през април
2. Важно е да оградите овощната градина, за да не влизат животни, които да съсипят овошките. Преди засаждането поставете ветрозащитни прегради от южната, западната и източната страна на района.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Кои болести по ягодите могат да ни съсипят цялата реколта
3. Овощните дървета не бива да бъдат засаждани много близо едно до друго, за да не се конкурират за слънчева светлина и хранителни вещества. Така биха били стресирани, податливи на насекоми и гъбични атаки и няма да се отглеждат добре. Поинтересувайте се от реалния размер и височината на сортовете, които сте избрали да засадите, и така изчислете колко място ви е необходимо.
Как да пръскате овошките през февруари - ключът за богатата реколта
4. Ако решите да имате тревни пътеки между дърветата, уверете се, че има достатъчно място за косачка. Засадете в прави линии, за да улесните косенето, както и преминаването.
Още: Не се чудете как да ги изгоните, а ги поканете в градината си: Най - полезните насекоми
Още: Ръководство на хитрите градинари за обилен цъфтеж на теменугите
5. Групирайте овошките така, че тези, които имат сходни нужди да бъдат близо едни до други. Така ще улесните справянето с болести и вредители. Ще им предоставите по-добри грижи.
6. Нектарините, прасковите и сливите са идеални за бутилиране – поставете ги заедно в един ред. Може да превърнете излишната реколта и в конфитюр.