Понякога забравяме, че грижата за стайните цветя може да бъде значително опростена, ако използваме някои трикове. Редица познати продукти могат да помогнат в грижата за стайните растения - сред тях са оцет и лимонов сок.
Още: Как да си отгледаме мини гербер в саксия
Още: Разсад домати: Триковете, които трябва да знаете
Как могат да се използват лимонов сок и оцет за тази цел?
Оцетът е течност с голям брой приложения не само в кулинарията, но и в домакинството. Грижата за стайните растения няма да бъде изключение, така че тази течност се използва с успех и в градинарството. За целта е необходимо да налеете литър вода и да я оставите да престои, за да се утаи. След това добавете една голяма лъжица оцет. Разбъркайте и напръскайте. След това полирайте листата на растенията.
Вода с чесън - кога и какк се използва за пръскане на цветята
С този трик растенията ще изглеждат здрави и добре поддържани. Освен това предотвратява редица заболявания и предпазва от вредители.
Още: Къде да засадите тиквички, за да получите богата реколта?
Още: В какво е най-добре да засадите разсад?
Лимонов сок - употребата му има подобен фокус, така че също си заслужава да бъде разгледан. Въпреки това, по въпросите на грижата, лимонът се счита от мнозина за по-ефективно средство. Разделете лимона на две части и от едната изстискайте сока. Разредете получения сок в половин литър вода и започнете обработката на растенията. И в двата случая е препоръчително да се гарантира, че продуктите не попадат върху почвата в саксията.
Други приложения на оцета в градинарството
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Градинари, НЕ правете тези 3 грешки, могат да ви оставят без реколта от картофи
Още: 4 сорта пипер за ранно засаждане с едри и месести чушки
За да бъде реколтата богата и растенията да растат добре, е важно да запазите киселинно-алкалния баланс на почвата във вашия градински парцел. Можете да разберете по старомодния начин - с помощта на оцет и сода бикарбонат.
Взимаме малка шепа пръст (за експеримента трябва да се копае на дълбочина 20-25 см) и се полива с оцет. Ако почвата започне да цвърчи, да се пени и да бълбука, оцетът е реагирал и почвата е алкална (нейното pH е 7 или по-високо).
Ако няма реакция, вземете друга шепа пръст и изсипете разтвор на сода за хляб (1/2 чаша вода към 1/2 чаша сода за хляб). Ако има реакция и се появят мехурчета, това означава, че почвата е кисела (ниво на pH под 7) и се нуждае от обезкисляване.
Още: Засаждане на разсад пипер: Кои са най-добрите дни през 2025?
Още: Задължителна зимна обработка на хортензии - гарантира буйни храсти и много цветя
За борба с плевелите също може да се използва оцет, ако не желаете да използвате токсични химикали. В случая можете да използвате оцетна киселина и сол. Напръскайте плевелите с този разтвор (и повторете тази процедура след няколко дни, ако е необходимо).
За да приготвите течността, ще ви трябва вода, оцетна есенция и сол. Оставете 3 литра вода да заври. Добавете 6 супени лъжици сол. Разбъркайте старателно, докато солта се разтвори напълно. Изсипете оцетна есенция в разтвора. Охладете и полейте плевелите щедро.
Овошките и цветята, които никога не трябва да се подрязват през есента