В градината черупките от ядки могат да се използват по няколко начина едновременно: като тор за отглеждани култури, като дренаж за влажни зони, като мулч и дори декоративен материал за пътеки или цветни лехи.
Още: Това е най-добрият сорт домати - устойчив е на болести и вредители
Още: Картофите няма да покълнат цяла зима, ако сложите този плод до тях
Разбира се, за да се постигне максимална ефективност от използването му, струва си правилно да се подготвят събраните черупки.
Вариант на използване на орехови черупки
Тор
Още: 5 безплатни тора, които всеки градинар може да приготви през зимата
Още: Цветята, които цъфтят в градината дори през зимата
За да осигурите на растенията полезни витамини, микро- и макроелементи, най-лесно е да смилате твърди черупки и да ги засадите в земята в леглата, което е особено ценно за гъсти тежки почви (например глина).
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: 5 цветя, които трябва да засадите като разсад през декември
Още: Какво да засадите до розите, за да ги предпазите от вредители?
Важно! За по-голяма ефективност на кората на ореха е по-разумно да се смила, което също ще опрости задачата за прилагането му на мястото, включително след смесване с други полезни съставки на тора.
Можете да имате зеленчукова градина, дори да нямате много място
Оптималният размер на частиците на такъв тор, получен след смилане, не трябва да надвишава 1–2 mm, а средната норма на торене на легло е приблизително 2 чаши на 1 m² насаждения. Ако желаете, можете да смесите праха от твърдата част на ореха с вода, като поливате всяко растение с приготвената тинктура (5-10 литра вода ще са достатъчни за приготвени две чаши тор).
Още: Запомнете ги: Тези растения са като магнит за листните въшки
Още: Разсадът, който може да засадите през януари
Проблемът може да е сложността на смилането на твърд материал, поради което не всички градинари са готови да го използват. Освен това естественият антибиотик юглон присъства в плодовете и другите части на ядката и въпреки факта, че минималното му количество е в кората, торът от него трябва да се прилага дозирано.
Минималната концентрация на това вещество е само в напълно узрели плодове, но за по-голяма увереност в безопасността на кората може да се изгори, като се използва само пепелта. Между другото, този метод на обработка ще опрости задачата за смилане на черупката, защото вече не е нужно да го правите ръчно.
7 двойки растения, които не могат да бъдат засадени в една градина
Ореховата пепел, получена чрез изгарянето, съдържа най-малко 6-7% калций, приблизително 20% калий, 5% фосфор и значителен набор от други микро- и макроелементи (по-специално магнезий, желязо, цинк и сяра), представени в оптимален вид.
Как точно да използвате готовия тор - всеки решава сам, но най-лесният начин е да разредите праха във вода и да добавите към културите.
Алтернативен вариант би бил смесването на пепелта с почвата на отделните култури.
В близост до дърветата и храстите се поставят половинки черупки или по-малки парчета от тях с размери не по-големи от 1,5–2 см. Мулчът е отговорен за защитата на растенията от плевели, дебелината на слоя орехова черупка не трябва да бъде по-малка от 4,5– 5 см.
Процесът на мулчиране с натрошена орехова черупка се състои от следните стъпки: Ограждане на зоната в близост до градинските растения с нисък ръб (височина 4-5 см ще бъде достатъчна, за да задържи мулча). Равномерно запълване на черупката и нейното подравняване на повърхността на земята.