Не засаждайте картофите, преди да направите ТОВА – гаранция за голяма реколта

28 март 2025, 14:18 часа

За мнозина отглеждането на картофи е въпрос на късмет. Не само времето има значение за реколтата, болестите и вредителите също имат значителен принос. Но ние можем да контролираме някои процеси.

Заплахи за картофите в ранните фази на вегетация

Както всяка друга култура, картофите са най-уязвими в началото на вегетационния период. Самият посадъчен материал е отличен субстрат за паразитни гъби и източник на храна за много вредители. С развитието на храстите болестите започват да се разпространяват през младите издънки, а след това чрез формиращите грудки. При гъсти монокултурни насаждения патогените дори от един храст бързо превземат цялата площ.

Още: 12 болести по разсада на домати и как да ги предотвратите

Но спорите и мицелът на гъбите могат да бъдат намерени навсякъде:

  • върху семена от картофи;
  • в почвата;
  • върху растителни остатъци;
  • върху инструмента и на местата, където се съхранява реколтата.

Вредителите също имат висока миграционна активност. Възрастните колорадски бръмбари или щракалки (чиито ларви се наричат телени червеи) летят добре, разпръсквайки се на десетки километри от първоначалните си местообитания.

В някои години колорадските бръмбари изяждат напълно листата на младите издънки в началото на лятото, оставяйки само „пръчки“ от тях. И по това време теленият червей активно уврежда грудките, които току-що са започнали да се образуват.

Още: Тайната на опитните градинари: Тези 5 покривни култури ще преобразят почвата ви

Увреждането на картофите в ранните етапи води до смърт на отделни или дори на всички издънки, значително намаляване на фотосинтетичната функция и нарушаване на метаболитните процеси.

Можем ли да се надяваме на добра реколта, ако картофеното растение има само една недоразвита издънка преди цъфтежа? Той е чисто физически неспособен да осигури на клубените достатъчно храна. От своя страна все още формиращите се грудки също са застрашени от патогени и неприятели.

Трудности при третирането на болести и вредители по картофите

Основната трудност в борбата с болестите и неприятелите е, че физически не можем да ги наблюдаваме в ранен стадий на увреждане. По храстите все още може да се види само популацията на колорадския бръмбар. И тогава често започваме да предприемаме подходящи мерки твърде късно. Наличието на телени червеи е почти невъзможно да се контролира и болестите стават видими само след големи щети по храстите.

Още: 3 грешки при засаждането на картофи, заради които стават дребни

Симптоматичната борба почти винаги се изгражда по същата схема:

  1. откриване на признаци на увреждане (увреждане на издънки и листа, петна, изсъхване и умиране на отделни части от растения);
  2. подбор на препарати и планиране на третирания (щетите по картофите се влошават);
  3. фунгицидно или инсектицидно третиране (спиране на негативните процеси);
  4. мониторинг на насажденията, повторно третиране, ако целите не са постигнати (частично възстановяване на храстите).

Всичко това може да отнеме месец или повече, а след това периодът на прибиране на грудки е много близо. Ако са извършени обработки, има шанс да се спаси част от реколтата. Ако всичко бъде оставено на случайността, може да не остане нищо за почистване. А спорите на гъбите, какавидите или възрастните насекоми с нетърпение очакват новия сезон. И отново всичко се върти в кръг.

Превантивни мерки за защита на картофите

Още: На каква дълбочина се засаждат картофите?

Профилактиката винаги е по-ефективна и по-лесна от лечението – това е стар, но много правилен принцип. Само при картофите превантивните мерки започват не с появата на разсад, а на етапа на подготовка на семенния материал за засаждане.

Третирането на семената помага да се пресече проблемът в зародиш, защитавайки картофите в ранен стадий на растеж. Има такива средства както за болести, така и за различни вредители.

Но какво ще стане, ако комбинирате два различни препарата в едно третиране на семенни клубени и улесните работата си? Може да се използва в смеси с много инсектицидни и фунгицидни съединения.

Още: Само опитните градинари режат картофите така преди засаждане

Работният разтвор се приготвя непосредствено преди обработката. Препаратите се добавят един по един и се смесват в необходимото количество вода. След приготвянето разтворът се нанася върху подготвените за засаждане клубени, като се намокрят от всички страни. Обработеният посадъчен материал се изсушава и се засажда в почвата.

Активните вещества на препаратите не само бързо и трайно потискат развитието на неприятели и болести. Приятен бонус е тяхното регулиращо растежа и стимулиращо действие върху картофите. Картофените храсти растат здрави, силни и произвеждат голям брой висококачествени грудки.

Още: Този тор убива картофите, спрете да го използвате

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Цвета Господинова
Цвета Господинова Отговорен редактор
Новините днес