Освен вредителите, в зеленчуковите градини има и много полезни насекоми. Полезните насекоми се хранят с вредителите и техните ларви и затова са верни помощници на градинарите в борбата им за опазване на зеленчуковата градина.
Още: Това е най-добрият сорт домати - устойчив е на болести и вредители
Още: Картофите няма да покълнат цяла зима, ако сложите този плод до тях
Това е така, защото те се хранят с вредителите и техните ларви. В градината те се привличат от ароматни билки и цветя и могат да допълнят храната си с техния ароматен нектар. По този начин насърчавате полезните помощници на градината, които действат като естествени репеленти на вредителите.
Ето как се правят лехи за зеленчуци в градината
Създаването на многогодишни цветни лехи и мулчирането, за да се създаде дом за полезните насекоми, може да превърне градината в оживено място за отглеждане на плодове и зеленчуци.
Още: 5 безплатни тора, които всеки градинар може да приготви през зимата
Още: Цветята, които цъфтят в градината дори през зимата
Ето някои добре познати насекоми, които лесно могат да бъдат привлечени в градината.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: 5 цветя, които трябва да засадите като разсад през декември
Още: Какво да засадите до розите, за да ги предпазите от вредители?
Калинка
Това е най-популярното насекомо в градината и често срещана гледка около овощните градини. Те се хранят с акари, като изяждат по 50-60 на ден, както и с божури, лъжливи акари, белокрилки и акари.
Невенът, здравецът, белият равнец, магданозът, копърът и кориандърът са култури, които привличат божиите птици в градината. Божките могат да се защитават от други насекоми, като излъчват неприятна миризма.
Още: Запомнете ги: Тези растения са като магнит за листните въшки
Още: Разсадът, който може да засадите през януари
Златоочица
Сложни насекоми, които се хранят с прашец и нектар, но разнообразяват диетата си с други насекоми. Любимата им храна са гъсениците и листните скакалци, които могат да си създават скривалища в градинския мулч.
Земен бръмбар бегач
Това насекомо е агресивен хищник. Менюто му включва дребни насекоми, гъсеници и голи къртици. Той се крие в мулча.
Богомолка
Богомолката е полезно насекомо в градината.
Хищническата природа на това малко насекомо с дълги крака е добре известна. От мухи, комари, оси, пеперуди и бръмбари - разнообразната диета на богомолката прочиства градината.
Светулки
Изненадващо същество, което е много активно в градината, е светулката. Те се хранят предимно с плодови мушици, но нападат и охлюви, гъсеници и земни червеи.
Пчели
Освен с мед, пчелите са известни и с това, че опрашват растенията в градината. Пчелите са привлечени от медоносните полета, където събират нектар.
Водни кончета
Освен че са много красиви и естетични за градината, водните кончета включват в диетата си комари, акари и мухи и могат да контролират популацията на осите в градината.
Засаждане и грижа на кайсиево дърво
Паяци
Унищожават градинските вредители, като примамват в гнездата си акари, гъсеници, молци, комари и акари. Полезно е да се използват паяжини, опънати по насажденията.
Земни червеи
Това са естествени същества, които се хранят с биологичните отпадъци, които се разлагат в почвата, и в същото време почистват и обогатяват почвата. Земните червеи се заравят в почвата и извършват фина работа, за да осигурят естествен дренаж. Ето защо те могат да се поставят в градините.