През последните седмици на есента oвошките се нуждаят от определена обработка, за да презимуват с минимални щети и да дадат богата реколта. За целта те трябва да се напръскат с препарат за борба с вредителите. На помощ в случая идва една съставка - урея.
Още: Това е най-добрият сорт домати - устойчив е на болести и вредители
Още: Картофите няма да покълнат цяла зима, ако сложите този плод до тях
Освен това е желателно да се защитят дърветата и храстите не само от опасни насекоми, но и от патогени на гъбични заболявания. Ако направите това, през следващия летен сезон плодните дръвчета ще се развиват добре и ще ви радват с изобилие от сочни и вкусни плодове.
Варосване на овошките - само тази смес ще издържи до пролетта
Пръскане на овошките с урея
Уреята ще помогне за подготовката на градинските култури за зимата (и в същото време за следващия сезон). Ако през последните месеци дърветата и храстите във вашата градина не са се сблъскали с опасни заболявания, тогава 200-300 грама от този продукт ще бъдат достатъчни за кофа вода.
Още: 5 безплатни тора, които всеки градинар може да приготви през зимата
Още: Цветята, които цъфтят в градината дори през зимата
Но ако дръвчетата и храстите са били атакувани от гъбични заболявания и от опасни насекоми, тогава ще ви трябва поне половин килограм урея.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: 5 цветя, които трябва да засадите като разсад през декември
Още: Какво да засадите до розите, за да ги предпазите от вредители?
За да подобрите ефекта на разтвора, можете да добавите към него 500 грама железен сулфат.
Резултатът е продукт, който трябва да се използва за пръскане на дървета и храсти след падане на листата и точно преди началото на падането на сланата.
Не се препоръчва да правите това по-рано, тъй като уреята съдържа много азот, който може да навреди на растенията в началото на есента.
Още: Запомнете ги: Тези растения са като магнит за листните въшки
Още: Разсадът, който може да засадите през януари
Ако вземете предвид всички препоръки, тогава овощните култури ще демонстрират високи добиви през следващата година.
Също така в градината през есента се извършва санитарна резитба. Състои се от отстраняване на всички слаби и пресичащи се издънки от дърветата, както и счупени и изсъхнали клони. Това трябва да се направи, защото вредители или патогени може да се крият в тези клони. Препоръчително е при ябълкови дървета, круши, сливи и други овошки процедурата да се извърши през есента, след прибиране на плодовете. Обикновено подрязването на овошките може да бъде осъществено преди падането на първата слана. През ноември вече е много по-студено и е невъзможно тази процедура да се извърши.
За да направите всичко правилно, внимателно огледайте дърветата, уверете се, че клоните на всяко растат правилно и не създават пречки един на друг. Всичко, което пречи, трябва да бъде премахнато. Можете да оформите короната на дърво с помощта на градинска ножица (реже клони с диаметър до 26 mm) и ножица (реже клони с диаметър до 40 mm).
Още: Варосване на овошките през есента - ето как го правят опитните градинари