Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Най-честите грешки, които допускаме в градинарството

25 март 2022, 19:30 часа

Ако ви се случва да се сблъсквате с едни и същи проблеми в градината, най-вероятно допускате една от тези грешки, които ще посочим по-долу. Ето и кои са основните правила, които трябва да спазвате, за да може градината да бъде това, което искате.

Още: Това е най-добрият сорт домати - устойчив е на болести и вредители

Още: Картофите няма да покълнат цяла зима, ако сложите този плод до тях

Не засаждайте на гъсто растенията

Това е една от най-честите грешки, която се допуска от млади и начинаещи градинари. В началото можете да не забележите проблемите, които сте си създали, тъй като растенията се развиват и свикват със средата. Неизбежното обаче ще се случи на втората година, когато не всички ще оцелеят, тъй като ще има борба за хранителни вещества. В крайна сметка вашите усилия ще отидат на вятъра. Вместо да разхищавате пари и растения, то е добре да подходите разумно, като започнете постепенно да залесявате мястото. Така ще намерите правилното местоположение за видовете, които искате да засадите, както и грижите, необходими за тяхното отглеждане.

Засаждате близо до къщата

Още: 5 безплатни тора, които всеки градинар може да приготви през зимата

Още: Цветята, които цъфтят в градината дори през зимата

Това може да се окаже голяма грешка, тъй като някои дървена и видове имат стабилна коренова система. Тя се нуждае от място за развитие и може да промени дори структурата на пътеката към входа или пък да подбие самите основи на дома. По този начин и разнообразни насекоми могат да влязат у дома, като използват за връзка клоните. Правилото за засаждане на дървета и храсти е да бъдат на поне един метър от къщата.

Не познавате спецификите на мястото

Не купувайте растения, без да знаете почвата в градината си, от какви грижи се нуждаят и дали това, което разполагате, ще им от полза. След добиете представа с какво разполагате, то можете да помислите и за видовете растения, които да си вземете. Ако не съобразите потенциала на градината, то не се учудвайте, че растенията ви бързо умират или не се развиват.

Не внимавате в състава на компоста

Още: Запомнете ги: Тези растения са като магнит за листните въшки

Още: Разсадът, който може да засадите през януари

Компостът представлява органични материали, например дървени стърготини или хранителни остатъци, които се поставят върху почвата или около растенията. Този слой действа като терморегулатор, запазва влагата, предпазва растенията от развитие на плевели. Като цяло значително намалява грижите, които трябва да положите за растенията.

Има обаче някои правила, които трябва да съобразите. Едно то тях е материалът, от който е направен, трайността, възпламеняемостта, скоростта на разлагане и други. Някои видове дървесен чипс могат да променят pH на почвата. Затова е важно да съобразите състава и да изберете такъв, който е съобразен със спецификата на почвата.

Не мислите за осветлението

То не само е декорация и естетически елемент от дома ви, но също така има и съществена роля в охраняването на дома ви. Освен това, дърветата и растенията, които отглеждате, заслужават да бъдат видени и в тъмното.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Гергана Йорданова
Гергана Йорданова Отговорен редактор
Новините днес