Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Наближава времето за засаждане на ранни картофи. Вижте как може да подобрите реколтата

27 януари 2022, 15:45 часа

Много скоро градинарите ще се заемат със сеитбата на ранните картофи. Ако искате накрая реколтата да надхвърли неколкократно очакванията ви, добре е да сте запознати с всички онези тънкости и специфики, пряко обвързани с отглеждането на зеленчука.

Истината е, че добрият добив е в резултат на ефективното плевене, правилното подхранване и прилагане на добри подходи в отглеждането.

Според опитните градинари има 3 основни начина за отглеждане на картофи и добра реколта накрая.

Ето какви са те:

Класически начин на отглеждане

Познат е още от миналия век. Добре е картофите да бъдат посадени на мястото, където предния сезон са отглеждани краставици, зеле и други бобови култури. Много е важно преди сеитба почвата да бъде отлично наторена, така че в последствие зеленчукът да може да се подхранва. През сезона градинарите трябва да наторяват почвата минимум 3-4 пъти.

Когато се садят ранните картофи, отстоянието между тях трябва да е около 60 см. Ако районите са с по-студен климат, отстоянието може да достигне и до 90 см.

Кога трябва да засадите доматите, морковите и репичките, ако искате богата реколта

Отглеждане под слама

Това е вторият начин за отглеждане на картофи и навярно малцина са запознати с него. Важно е да споменем, че реколтата няма да е по-добра от отглеждането на зеленчука по класическия метод, но пък грижите са по-малко. Не е нужно картофите да се плевят и поливането може да се извършва два пъти по-рядко.

Грудките се поставят върху почвата и след това се посипват със слама. Самото прибиране на реколтата също е по-лесно, защото не се налага дълбаене в почвата. Единствено трябва да се разрине сламата.

Холандски вариант на отглеждане

Този вариант на отглеждане изисква специална техника. Грудките трябва да са по-малки и се селектират много внимателно. Между редовете се оставят канали за напояване на културата. В началото картофите трябва да се подхранват два пъти в месеца. Първите два месеца се подхранват с говежда тор, а след това с комбинирана.

Това са трите най-разпространени метода за отглеждане на картофи. На вас оставаме да решите кой ще изберете, спрямо това какви са ви възможностите, познанията и теренът, върху който ще засадите един от любимите зеленчуци!

Мария Стратиева
Мария Стратиева Отговорен редактор
Новините днес