Домашното градинарство се увеличава през последните години, защото всеки иска да хапва нещо вкусно, качествено и полезно. Усещането да откъснеш зеленчук от собствената си градина и да го сложиш на масата е несравнимо. Независимо дали разполагате с изобилие от градинарско пространство или слънчев перваз на прозореца в кухнята - можете да отглеждате поне част от собствената си продукция, като използвате три метода за планиране на зеленчуците.
Още: Вашият спатифилум ще изглежда като от каталог – само направете тази смес
Още: Подправката, която предпазва картофите от покълване и гниене през зимата
Методи за затопляне на ПОЧВАТА преди засаждане и защо е важно?
Градинарите съветват да използвате цялото възможно пространство, с което разполагате, по най-добрия и ефективен начин. Има три техники, които ще ви помогнат да постигнете това: вертикално подрязване, последователно засаждане и смесване на култури.
Методи на засаждане за оптимално използване на градинското пространство
Вертикално подрязване
Още: Това е най-добрият сорт домати - устойчив е на болести и вредители
Още: Картофите няма да покълнат цяла зима, ако сложите този плод до тях
Този метод е свързан с обучение на зеленчуци като краставици, тикви, грах и боб да растат вертикално. Трябва само да им предоставите опори, като стълбове, клетки, решетки или ограда. Трябва ви малко креативност и умения, като ще се справите отлично.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: 5 безплатни тора, които всеки градинар може да приготви през зимата
Подготвихте ли градината за засаждане: Не пропускайте да направите това
Последователно засаждане
Последователното засаждане е метод, при който отглеждате ранна пролетна култура, като маруля, и след това я замените с култура за топло време, като боб. Заменете боба отново с реколта от хладен сезон, като маруля или репички, когато вегетационният сезон приключи.
Още: 5 цветя, които трябва да засадите като разсад през декември
Още: Какво да засадите до розите, за да ги предпазите от вредители?
Смесване на култури
Метода смесване на култури е свързан с редуване на бързо растящи зеленчуци сред по-бавно растящи култури. Например, отглеждане на зелен лук или репички заедно с доматени растения. Междинното отглеждане по този начин е страхотен начин да извлечете максимума от пространството, което имате.