Краят на септември и първите две седмици на октомври са идеалният период за засаждане на зимен чесън. Зимуването ще позволи на растението да се „закали“ и да придобие защита от опасни заболявания. В допълнение, пикантният зеленчук ще бъде по-малко уязвим към вредители. По този начин шансовете за получаване на богата реколта с високо качество ще бъдат максимизирани. Ето защо много градинари предпочитат да засаждат чесън през есента.
Още: Защо се появяват жълти листа на разсада домати
Още: Как се прави подхранване на пикирани домати
Идеалното място за засаждане на зимен чесън
За да изберете идеалното място за засаждане на зимен чесън трябва да бъдат изпълнени 3 важни условия - слънчево място, умерена влажност, лека почва.
Какво да сложите в дупката при засаждане на зимен чесън - тайната на опитните градинари
Мястото, избрано за зимния чесън, трябва да бъде добре осветено. Засенченото място не е подходящо за целта: поради липса на слънчева светлина главите чесън няма да растат достатъчно големи.
Още: Как лесно да засадите и отгледате репички в градината си
Още: Дори опитните градинари правят тази грешка: Как правилно да торите с утайка от кафе
Излишната влага представлява огромна опасност за зимния чесън. Поради изобилието от вода посевите ще започнат да гният.Затова не засаждайте растението в ниска зона или там, където има подземни води.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Пясъчната и глинеста почва са идеални за зимния чесън. Ако на почвата липсва „лекота“, тогава си струва да добавите пясък и торф. В този случай почвата ще стане рохкава и по-подходяща за растението.
Най-благоприятната почва за зимен чесън е на мястото, където растат домати, чушки, патладжани и тиквички. Почвата след такива растения ще бъде органично наситена, което ще има благоприятен ефект върху реколтата от чесън. Не трябва да засаждате чесън след лук и картофи, тъй като съществува риск от обмен на болести между тези култури. Земята, прясно наторена с оборски тор, също е неблагоприятна, тъй като ще провокира гъбични заболявания и разхлабени глави чесън с изобилни върхове. Не забравяйте предварително да култивирате почвата.
Подготовката на почвата е както следва. Необходимо е да се натори предварително. Смесете няколко чаши пепел, креда с две супени лъжици калиев сулфат и една лъжица суперфосфат, разпределете равномерно и изкопайте 20 см дълбочина. Оформете идеално леха с ширина до 1 метър и височина не повече от 25 см. След това трябва да изчакате, докато изкопаната почва се утаи.
Още: Грешките, които съсипват розите в градината ви и как да ги поправите
Още: Как да направите разтвор с английска сол, за да прелива градината ви от рози
При липса на валежи поливайте няколко пъти с маркуч. В идеалния случай в деня преди засаждането разпръснете урея - за 1 квадратен метър площ ще ви трябват около 20 гр и 1 л вода.
Преди засаждане разделете главите на скилидки. За да се получат големи и здрави плодове, е необходимо готовите скилидки да се накиснат в 1% разтвор на меден сулфат. Оставете 10 см между дупките, поставете чесъна в дупките на дълбочина 5-10 см, без да го натискате, за да не нарушите бъдещия процес на образуване на корени. Накрая покрийте растението с пръст.
Само опитните градинари правят това преди засаждане на зимен чесън