Доматите са чудесен избор за вашата градина и колкото и да са лесни за отглеждане може да имате проблеми с тях. Един такъв е маната. Не може да спрете напълно болестта по доматите – но можете да предприемете стъпки, за да предотвратите възможността от възникване на инфекция.
Има два ключови метода, които трябва да използвате, за да контролирате болестта, вместо да се опитвате да я лекувате. Това са: управление на околната среда и използване на устойчиви сортове.
Екологичен контрол за мана по доматите
Следните средства за контрол на околната среда могат да помогнат за предотвратяване на появата или разпространението на мана по доматите:
- Поддържайте доматените растения сухи. Трябва да внимавате да не мокрите листата по време на поливане и те не бива да остават дълго време мокри. Може да подрязвате листата и страничните издънки, за да се увеличи максимално движението на въздуха и да се гарантира изпарението на повърхностната влага.
7 добри причини да започнете да ядете домати всеки ден
- Дръжте растенията добре проветрени. Внимавайте растенията да не станат прекалено влажни, особено ако ги отглеждате в оранжерия. Ако ги отглеждате отвън – изберете проветриво място.
- Завържете растенията. Подкрепете храстовидните доматени растения с кол, за да предпазите листата им от почвата. Може и да ги връзвате. Ако отглеждате домати в саксия, може да ги подрязвате и да ги поддържате частично с бамбукова тръстика, за да се избегне гъста маса от листа.
- Отстранете долните листа, докато плодовете се развиват. Това избягва оставянето на листата върху влажна почва, а също така спомага за циркулацията на въздуха.
Разтворът, който ще накара доматите на растат като луди
- Поливайте доматените растения сутрин. Опитните градинари споделят, че най-доброто време за поливане на доматите е сутрин. Поливайте само почвата и не мокрете листата.
- Засадете домати на място, свободно от болести. Никога не засаждайте домати в почва или компост, който преди това е съдържал болни растения.
- Практикувайте добра растителна хигиена. Правилното компостиране на растителни отпадъци е от първостепенно значение.
- Редувайте културите. Уверете се, че картофите и доматите не се засаждат в една и съща почва през следващите години.