За да съберете прекрасна реколта от магданоз в началото на пролетта, той трябва да се засее през есента. Магданозът не се страхува от замръзване или минусови температури, така че понася добре зимата, а през пролетта радва със своята зеленина.
Още: Картофите няма да покълнат цяла зима, ако сложите този плод до тях
Още: 5 безплатни тора, които всеки градинар може да приготви през зимата
Кога е най-добре да се засади магданоз?
Няма определен месец за засаждане на магданоз, но е най-добре да го засеете през октомври или преди средата на ноември. За да засадите магданоз, трябва да намерите слънчево място с рохкава почва. Благодарение на това магданозът ще започне да расте добре с първите лъчи на топлина през пролетта.
Какво ще се случи, ако смесите магданоз и лимон?
Магданозът не трябва да се засажда през септември, тъй като ще започне да расте преждевременно и младите издънки ще умрат.
Още: Цветята, които цъфтят в градината дори през зимата
Още: 5 цветя, които трябва да засадите като разсад през декември
Преди да засадите магданоз, почвата трябва да се изкопае и да се добави хумус. Семената трябва да са сухи. Те трябва да се засадят на дълбочина 1 сантиметър, а разстоянието между редовете да достига 20 сантиметра. След като поникне, растенията трябва да се разредят поне два пъти.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Какво да засадите до розите, за да ги предпазите от вредители?
Още: Запомнете ги: Тези растения са като магнит за листните въшки
За да засадите магданоз, трябва да се съсредоточите върху температурата. Може вече да е доста студено навън, но въздухът не трябва да е под нулата. И някои летни жители казват, че дори ако е паднал сняг, можете да го пометете от градинското легло и да посеете магданоз
След засаждането на магданоз почвата може да бъде покрита с агрофибър, с паднали листа или мулч, който ще трябва да бъде премахнат в началото на пролетта. В допълнение към магданоза, можете също да засеете копър, маруля, пащърнак, спанак и репички за зимата.
Във влажна почва на перваза на прозореца ви магднозът ще расте обилна и щеиа силен аромат.
Още: Разсадът, който може да засадите през януари
Още: Грижа за коледната звезда: Как да я поддържаме красива и пищна
Честотата на поливане е веднъж на два до три дни. В слънчеви дни поливайте сутрин или вечер, когато слънцето вече не е толкова горещо.
Торенето с минерален комплекс, който включва азот, калий и фосфор, трябва да се извърши след отрязване на пожълтели и отслабени листа. След като наторуите не не консумирайте магданоза през следващите няколко седмици.
Какви са ползите от магданоза?
Магданозът е много здравословна зелена подправка, която съдържа много витамини и минерали. Съдържа витамини А, С и К, които помагат за поддържане на здрави очи, кожа и имунна система. Витамин К, съдържащ се в магданоза, е важен за здравето на костите, тъй като насърчава усвояването на калций.
Защо се препоръчва отглеждането на магданоз във всяка градина?