Черешите са едни от най-популярните летни плодове, които винаги радват небцето ни с уникалната си сладост. Въпреки това, ако искаме да получаваме големи реколти всяка година, трябва да се грижим правилно за младите и по-старите дървета. Премахването на стари, счупени и болни клони е една от основните процедури, които оказват влияние върху здравето на дървото. Днес ще обърнем внимание на това кога и как да подрязваме черешите, за да улесним растежа им и да увеличим плододаването.
Още: Това е най-добрият сорт домати - устойчив е на болести и вредители
Още: Картофите няма да покълнат цяла зима, ако сложите този плод до тях
Защо да режем череши?
Грижата по оформянето на дърветата не се ограничава само до визуалните аспекти. Тези дейности са от решаващо значение за поддържането на здравето и ефективността на дърветата. Редовното подрязване на черешовите дървета ви позволява да поддържате баланс между растежа и производството на плодове, което е важно както в началото на живота на дървото, така и в по-късните етапи от неговото развитие.
Внимателно оформената корона на черешовото дърво подобрява циркулацията на въздуха и достъпа на светлина. По този начин повишаваме устойчивостта на дървото към болести и неприятели, като същевременно улесняваме използването на препарати за растителна защита и прибирането на плодовете.
Струва си да се помни, че резитбата на овощни дървета изисква специализирани знания и опит. Неправилното подрязване може да увреди растението и да намали способността му да фотосинтезира, като по този начин се отрази отрицателно върху здравето на дърветата и добивите.
Още: 5 безплатни тора, които всеки градинар може да приготви през зимата
Още: Цветята, които цъфтят в градината дори през зимата
Кога да режем черешите?
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: 5 цветя, които трябва да засадите като разсад през декември
Още: Какво да засадите до розите, за да ги предпазите от вредители?
Резитбата на черешите трябва да се извършва през лятото, веднага след приключване на беритбата на плодовете. Най-доброто време е края на юли или първата половина на август, защото тогава във въздуха има по-малко спори на гъбички и бактерии.
Струва си да запомните това, защото ако подрязвате черешите в неподходящ момент, може да ги изложите на болести като бактериален рак и мана по кората. Поради факта, че през лятото е по-топло и растенията имат по-голям достъп до слънце, рискът черешовото дърво да страда от някое от тези заболявания е много по-малък. След това раните след рязане изсъхват по-бързо и зарастват по-бързо.
Подрязването на череши може да се извърши и в началото на пролетта, когато по дърветата все още няма цветни пъпки. Тогава растението е в латентно състояние, така че е по-способно да понася всякакви грижи.
Още: Запомнете ги: Тези растения са като магнит за листните въшки
Още: Разсадът, който може да засадите през януари
Как се подрязват череши?
Резитбата определя формата на короната. Възможно е отглеждане на вретеновидна корона с доминиращ централен ствол и по-слаби странични разклонения. Можете също така да създадете "испански храст", като отрежете младото дърво на височина между 80 и 100 см.
При подрязване също си струва да премахнете гъсти, кръстосани или растящи навътре клони. Също така е необходимо да се премахнат мъртвите, болни или повредени клони, така че дърветата да не бъдат нападнати от болести или вредители.
Подрязвайте на височина около 80 см над земята. Ако е с няколко издънки, съкращавайте водача (основните вертикални издънки) наполовина и оставете само тези издънки, които са около 50 см над земята, отрязвайки ги с около 1/3 от дължината им.
Подмладяваща резитба на череши
Подмладяващата резитба на черешови дървета е процес, който има за цел да регенерира стари или занемарени дървета. Въпреки това, преди да започнете подрязването, внимателно огледайте дървото и идентифицирайте мъртви, болни, повредени и пресичащи се клони. Премахнете ги, за да избегнете риска от разпространение на болести и вредители.
Също така подрязвайте стари, по-дебели клони, за да насърчите дървото да произвежда нови, по-млади издънки. Оставете само късо пънче, от което ще растат нови издънки. Всяка година трябва да се премахват около 3-5 от най-старите клони. Ако короната на дървото е твърде голяма, подрежете някои от клоните, за да намалите височината и ширината му. Благодарение на това слънчевата светлина ще достигне по-добре вътрешността на короната, което ще има пряко въздействие върху плододаването.