Не всеки градинар може да се похвали, че доматите в градината му дават реколта до слана: това не се случва много често. Но постигането на този резултат не е невъзможно. С помощта на лесни за изпълнение трикове и правилната грижа всеки градинар може да бере домати от градината си до падането на сланата.
Какви действия трябва да се предприемат точно сега, за да берете домати до падането на сланата?
Ако искате да събирате обилна реколта от домати за възможно най-дълъг период от време, тогава не забравяйте за прищипването на върховете. Манипулацията се извършва през август.
Напръскайте доматите с това и ще забравите за черните петна
Важно е всички хранителни вещества да се използват за плододаване. Ето защо се препоръчва да се премахнат издънките, излишната зеленина и твърде удебелените клони.
За да ви радват доматите по-дълго, трябва да ги предпазите от възможни заболявания. Най-простият и достъпен начин е да използвате тютюнев прах. Ще трябва да вземете половин чаша от продукта и да го поставите в тенджера с два литра вода. След като заври, намалете топлината и варете за десет минути. След това изчакайте 24 часа. За литър концентрат се използва същото количество вода. Полученият разтвор се използва за пръскане.
Предпазване на доматите от мана
Маната е основният враг на доматите. Ако искате да берете реколта от тях за възможно по-дълъг период, трябва да предприемете необходимите мерки за третиране срещу това заболяване.
За да се избегне появата на късна болест, е препоръчително да се засаждат сортове домати, които са устойчиви на това заболяване. Всяка година през юни оранжерийните домати трябва да се третират с фунгициди , те ефективно се борят с гъбичките и не позволяват разпространението им по цялата площ на засаждане. Чрез поливане на почвата със специални разтвори можете да постигнете пълното изчезване на късната болест на доматите, не е необходимо да извършвате такова поливане редовно, но поне веднъж седмично. За да се гарантира, че гъбичките нямат шанс да се появят и възпроизвеждат, по-добре е да засадите зеленчукови семена от домати в най-осветените зони на градината, където няма да има влажна и влажна среда. При дъждовно време е по-добре да не поливате доматите, а само да разкопаете почвата.
Чрез засаждане на растения като лук или чесън, зеле, маруля, репички, босилек или боб до доматени храсти се образува естествена бариера срещу късната болест. Също така си струва да се прилагат торове за домати , те ще позволят на растението не само да получи всички необходими хранителни вещества, но и ще повиши имунитета му към гъбични заболявания.
Напукване на доматите по време на зреене - защо се случва и как да ги предпазите