През октомври градината активно се подготвя за зимата и следващия сезон.
Още: 5 причини коледната ви звезда да умира: Ето как да я спасите, преди да стане твърде късно
Още: Билките, които дори най-мързеливата домакиня може да отглежда на перваза на прозореца
Тази статия предлага списък с неща, които е нужно да направите, за да я подготвите за зимуване, да запазите съществуващата реколта и да се погрижите за новата.
1. Мулчиране на горски плодове
Преди устойчиви студове е необходимо да имате време да мулчирате ягодите, така че да не замръзнат. Касисът, цариградското грозде и малината също се нуждаят от мулчиране.
Още: 5 растения, които трябва да засадите като разсад през януари
Още: Как правилно да отглеждаме разсад?
2. Прибиране на зеленчуци
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Ето защо орхидеите ви не цъфтят отново: Това са най-честите грешки, които домакините допускат
Още: 5 знака, които издават, че е време да смените почвата на цветята в саксиите
Късните зеленчуци също трябва да се оберат преди да паднат стабилните студове. Ряпа, моркови и други късни кореноплоди се чувстват добре на по-леки студове. Но ако сланата продължи по-дълго, това сваля качеството и намалява трайността. Кореноплодите трябва да се събират в сух слънчев ден. Реколтата, събрана в дъжда, се се разваля бързо, дори ако е изсушена.
Грижи за цветята през октомври
3. Засяване на зелен тор
Още: Кога и как да засадите разсад от домати за богата реколта през лятото
Още: Засаждане на разсад от чушки през 2025 - кога е най-добре да се направи
Ако имате навика да отглеждате зелен тор през пролетта, време е да засеете такива устойчиви на студ растения като ръж, овес и пшеница преди зимата. Те ще започнат да растат в началото на пролетта и бързо ще направят зеленина.
4. Засяване на зеленчуци
Възможно е да се засее на прага на зимата не само зелен тор, но и култивирани култири. Те поникват по-рано, растат по-добре и имат добра реколта. В края на есента се засяват магданоз, копър, маруля, репички, спанак, червен лук, моркови. Въпреки това, ако октомври е топъл, по-добре е да отложите сеитбата до стабилна слана. Температура през деня не трябва да минава +3°, а нощната -2°.
Цветна градина през октомври: 6 неща, които трябва да направите
5. Засаждане на чесън
В средата или края на октомври е време да засадите зимен чесън. Времето за садене варира в зависимост от климатичните условия. Най-добре е да садите, когато дневните температури не надвишават + 8 °, а нощните температури падат до -2.
6. Подготовка на легло за лук
Лукът трябва да се сади през есента, когато горният почвен слой замръзне. Следователно, леглото се приготвя предварително. Почвата се обезкислява, добавя се суперфосфати и се правят дупки, в които след това се полага лука. Също така трябва предварително да подготвите почвата, която ще бъде пълна с лук, поставен в жлебовете. Необходимо е земята да не замръзва.
7. Подготовка на земята за разсад
Ако правите своя собствена почва за саксии, време е да я подготвите. Най-удобно е да се събира в малки контейнери или торбички, така че да е удобно да се вземат малки партиди според нуждите. Земята може да се остави навън или в неотопляема стая, така че да замръзне през зимата. Това ще унищожи нежеланите насекоми и някои болести.