Доста градинари – любители и опитни земеделци отглеждат домати у дома или в градината. Полагането на правилни грижи обаче не винаги гарантира, че реколтата ще бъде добра. Доматите се самоопрашват по време на разклащане на цветовете. Доста често обаче стъблата се развиват добре, има обилен цъфтеж, но реколтата е слаба.
Още: Това е най-добрият сорт домати - устойчив е на болести и вредители
Още: Картофите няма да покълнат цяла зима, ако сложите този плод до тях
Доматите са чувствителни към температурата и температурните колебания. Необичайно ниските и изключително високите температури са основната причина за бедната реколта върху обилно растящите растения. През нощта прашецът при доматите узрява, а през деня те се самоопрашват. За да узрее прашецът, температурата трябва да между 15-28 градуса.
5 ключови неща, които да направите, ако искате огромни и сочни домати
Когато обаче температурата е над 30 градуса, прашецът става стерилен и завръзи не се образуват, въпреки че има обилен цъфтеж. Най-благоприятните температури през нощта за опрашване са 15-21 градуса. Когато стане пад 15 градуса, растенията приемат като сигнал, че е рано да се размножават. Така всички вегетативни процеси се забавят, включително и производството на цветен прашец. Тези температури не влияят на цъфтежа, но оказват негативно влияние на завръзите. Затова, ако навън времето е променливо, не бързайте да пресаждате разсада на постоянно място.
Още: 5 безплатни тора, които всеки градинар може да приготви през зимата
Още: Цветята, които цъфтят в градината дори през зимата
Как влажността на почвата и въздуха влияят на доматите ?
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: 5 цветя, които трябва да засадите като разсад през декември
Още: Какво да засадите до розите, за да ги предпазите от вредители?
Влажността на въздуха и почвата също могат да доведат до бедна реколта. Ако върховете на стъблата и листата повяхват, изсъхват или опадат, това ясно показва, че в почвата няма достатъчно влага. Сухият въздух не дава възможност на прашеца да прорасне върху плодника, влажността не бива да е над 70%. Когато нивата са по-високи, прашецът се обединява в топчета и става неефикасен. Най-голямо количество завръзи се образуват при влажност на въздуха 50-65%.
Когато поливате доматите си, правете го с вода с температура 1-2 градуса по-висока от тази на въздуха. Поливането трябва да бъде рядко, но обилно, като внимавате да не намокрите листата. Мулчирането ще сведе до минимум изпаренията на влагата от почвата и така тя ще бъде достатъчно влажна.
Още: Запомнете ги: Тези растения са като магнит за листните въшки
Още: Разсадът, който може да засадите през януари
Вятърът и насекомите са важни за доброто опрашване на доматите. Ако отглеждате растенията на закрито, добре е от време на време леко да ги разклащате, за да може прашецът да се разпръсне наоколо.
Доматите усвояват много бързо всички достъпни хранителни вещества от почвата. Когато обаче има недостиг или излишък, това може да доведе до опадане на цветовете. Факт е, че за доматите е по-малкото зло да бъдат недохранени, отколкото прехранени.
Избягвайте тези неща и никога листата на разсада при доматите няма да пожълтяват
Доматите имат нужда от азот, фосфор и калий за активно залагане на плодове, като е важно азотът да се внесе преди началото на цъфтежа. Когато растенията се формират, те консумират повече калий и фосфор. При излишно количество азот, растенията развиват голяма листна маса, но забравят за плододаването. При недостиг на калий и фосфор може да използвате еднокомпонентни или комплексни торове, като последните се прилагат, когато температурата е над 16 градуса. В противен случай рискувате растенията да не успеят да ги усвоят и да си останат в почвата.
Какво да направите, за да провокирате плододаване ?
За да започнат доматите ви да плододават, трябва да им създадете стресова ситуация. Това може да стане чрез редовно премахване на колтуците, отстраняване на 2-3 долни листа или прищипване на върховете при индетерминантните сортове. Колтуците пречат да се образуват плодове, защото черпят сили за своето израстване от растението и така то отлага плододаването за неизвестен период от време. Отстранете първите колтуци две седмици след засаждането на постоянно място, но преди да са достигнали 5-6 сантиметра височина. Задължително оставете малко пънче.
Ако растението не получава достатъчно микроелементи, това може да доведе до недоразвиване и опадане на завръзите. Най-опасен е дефицитът на бор, който стимулира цъфтежа и опрашването, както и образуването на плодове и семена. Също така борът подобрява обмяната на веществата, повишава хлорофила в листата и прави доматите вкусни и сочни. В почвата количеството на бор е малко и се намира в трудно усвоима за растенията форма. Затова е най-добре подхранването да бъде листно. През 10-14 дни правете разтвор на борна киселина в съотношение 10 грама на 10 литра вода. Разтворете предварително в малко количество топла вода и разредете до 10 литра. Първото подхранване се прави в началото на цъфтежа, като се пръскат предимно цветовете и китките.