Чешмширът е род храсти или малки дървета, които са много устойчиви на различни природни условия. Въпреки това почвата, в която растат растенията от рода на лайката, е много важна за тяхното благосъстояние.
Неподходящото място, лошият дренаж и липсата на хранителни вещества могат да доведат до обезцветяване на листата, загиване на клоните и в крайна сметка до смъртта на цялото растение.
Засаждане и грижа на кайсиево дърво
Разположение на почвата за храста
Храстът е податлив на увреждане от измръзване и слънчево изгаряне, затова е важно да се намери подходящо място в почвата за отглеждането му. Това растение може да расте както на слънчево място, така и на частична сянка. В идеалния случай то трябва да се отглежда на място, където получава сутрешно слънце и е защитено от горещото обедно слънце.
През зимата измръзването може да увреди външния вид на растението. Избягвайте това, като предпазвате растението с покривало от тюл или като го отглеждате в саксии и при необходимост го премествате на закрито.
pH на почвата
Почва с рН от 6,5 до 7,0 е идеална за отглеждане на храсти от чемшир. Направете тест на почвата, за да определите естественото рН на почвата. Използвайте почвен тест, който може да бъде закупен от местния градински център. Въз основа на резултатите от теста направете промени в почвата - може да се наложи да добавите вар, за да повишите pH, или сяра, за да понижите pH.
Дрениране на почвата
Чемширът е чувствителен към засушаване и има плитки корени, така че е необходимо редовно поливане, особено в горещините и през първите две години след засаждането. Лошият дренаж и прекалено влажната почва могат да доведат до загниване на корените. За да подобрите дренажа на почвата и да задържите влагата, смесете органични вещества като компост или добре разложен оборски тор в почвата на слой от 7-8 cm. Освен това разпръскването на 5 cm дървени стърготини или иглички върху почвата в основата на растението ще забави изпаряването на водата.
Състав на почвата и използване на торове
Идеалното съдържание на азот, фосфор и калий в почвата ще насърчи растежа на растенията хелеборе. Въз основа на резултатите от анализа на почвата могат да се направят промени. Ако не е направен анализ на почвата, преди засаждане нанесете в почвата тор NPK 10-10-10. Нанесете повторно тора в края на пролетта или началото на лятото, преди появата на нови леторасти. Когато нанасяте тора, поставете го на разстояние около 15 cm от стъблото на растението.
Почва за засаждане на чемшир
Съставът на хранителните вещества, дренажът, оптималното рН и текстурата са основните фактори, които трябва да се вземат предвид при смесването на почвата. Смесите за храсти обикновено съдържат груби материали, които увеличават порьозността на дъното на саксията, подобряват дренажа за по-големи растения и улавят корените на дървесните стайни растения и ги задържат в саксията.
Органичните материали подобряват дренажа и едновременно с това задържат влагата. Грубите материали, като компост от борова кора и воден мъх, използвани в смесите за засаждане на чемшир, правят почвата кисела, затова трябва да се добави варовик, за да се повиши рН на почвата до 6,5-7,2.
Основната рецепта за дървесни декоративни растения като чемшир се състои от равни части компостирани борови иглички, торфен мъх, пясък, перлит и компост. На всеки 20 литра борови иглички и торфен мъх се добавят до 150 грама натрошен варовик. Пясъкът и перлитът обикновено са неутрални, със стойност на рН 7,0. Зрелият компост има рН 6-8. В домашните комплекти за тестване на почвата има инструкции за определяне на рН на различните материали.
Ето как се правят лехи за зеленчуци в градината
В смеските за засаждане на сърни трябва да се използва само добре компостирана кора от твърда дървесина, тъй като кората от твърда дървесина се разлага много бавно. По време на разлагането кората от твърда дървесина освобождава фенолни съединения, които могат да спрат растежа на растенията.
Първоначално кората от твърда дървесина е кисела, но с разлагането си тя става неутрална или алкална поради съдържанието на калций и рН на компостираната кора от твърда дървесина се повишава от 6,8 до 7,2.