Последното пръскане на черешите се извършва след прибиране на плодовете и окапване на листата. Основната му цел е да елиминира спорите и ларвите, попаднали в почвата и останали по клоните. Задължителни съпътстващи дейности са подрязване на стари, засегнати клони, почистване около дървото и разкопаване на почвата.
Пръскане на черешата след прибиране на реколтата
Продуктът, който се използва на този етап е разтвор на карбамид, с който се третират клоните и почвата около ствола (20 гр карбамид на 10 л вода).
Друг вариант - смесете 1кг железен сулфат и 10 л вода, добавете още 10 литра вода.
Всеки градинар, отглеждащ костилкови и семкови дървета трябва да помни, че честотата и броят на процедурите за пръскане срещу вредители и болести пряко зависят от имунитета на растенията. За да увеличите издръжливостта и здравето на градинските дървета, е важно да подрязвате короната, да обработвате почвата и да почиствате около ствола правилно и навреме.
Как да пръскаме череши в началото на пролетта?
Пролетното пръскане се счита за важен етап от терапевтичното и превантивно третиране срещу болести и неприятели. С негова помощ се унищожават гъбични спори и ларви на насекоми, които са презимували в почвата, ствола и клоните на дърветата. За да бъде процесът успешен, спазвайте следните правила:
- пръскането се извършва след края на замръзване, при температури над 5 градуса по Целзий, но преди активното вътрешно движение на сока и пъпките да започнат да се отварят;
- третирането се предхожда от подрязване на короната, покриване на разрезите с градински лак;
При спазване на оптималния срок за пръскане на черешите срещу неприятели през пролетта, избора на правилните продукти и техните дозировки, се премахва необходимостта от многократни или чести обработки през цялата година.
В случая за пръскане се използват:
- Карбамид (урея) , приготвен в съотношение 600-700 грама от лекарството на 10 литра вода;
- Бордолезов разтвор, състоящ се от 300 грама меден сулфат, 400 грама гасена вар, 10 литра вода;
- Железен сулфат , 300 грама от които се разреждат в 10 литра вода;
- Фунгициди или биологични продукти;
С изброените продукти се препоръчва да се третират ябълки, сливи, череши и други дървета и храсти. Те ефективно предотвратяват инфекцията и развитието на болести през пролетта (монилиоза, кокомикоза, зацапване), вредители от насекоми (листни въшки, мухи, червеи).
Най-добрият тор за черешите е този