Почти няма запален градинар, който да не отглежда картофи на своя имот. Но малко хора знаят как да получат висококачествена и голяма реколта от този зеленчук.
Нужно е да сте наясно с няколко прости, но важни правила.
Дати за засаждане и подготовка на семената
Трябва добре да знаете времето за засаждане. Необходимо е да се съсредоточите върху метеорологичните условия, тъй като кореновата култура няма да може да оцелее при тежки студове.
Ако почвата на 10 см дълбочина се е стоплила до седем градуса, това означава, че е време да започнете засаждането.
Не е необходимо да се пести от посадъчен материал. Мнозина са свикнали да нарязват картофите на няколко части, но ако средата е влажна и студена, това само ще унищожи картофите. Ако правите разфасовки, тогава трябва да направите това седмица и половина преди засаждането.
Поръсете градината с това и ще забравите за теления червей
Правила за садене
Препоръчително е да променяте мястото за засаждане всяка година.
Не поставяйте посадъчния материал твърде дълбоко, достатъчна е дълбочина до 5 сантиметра. Ако почвата е лека, тогава можете да забодете картофите до 8 сантиметра.
Ако е необходимо, почвата да се затопли, тогава можете да покриете леглата с насаждения с черен филм. Ако вече са се появили издънки, тогава филмът трябва да е прозрачен. Това ще ускори узряването на картофите с три седмици.
Ето как да си гледате картофи, дори да нямате градина!
Поливане и торене
Нужно е картофите да се поливат по-често, тъй като обичат влагата. Но трябва да я налеете в лехата, а не върху храстите.
Още повече, за да се радвате на отлична реколта, трябва да използвате тор.
Съвместими насаждения
Опитните градинари препоръчват засаждане на боб или грах в една и съща дупка с картофи. В този случай насажденията ще бъдат наситени с азот, което ще повлияе положително на отглеждането на картофите.
В резултат на това от един парцел могат да се събират две култури наведнъж, а почвата не само не се изчерпва, но и се обогатява с азот.