Листните въшки са един от най-големите врагове на черешовите дървета. Сред тях особено опасна е черната черешова листна въшка. Тези малки, но изключително вредни насекоми могат да причинят значителни щети, ако не бъдат взети мерки навреме. В тази статия ще разгледаме какво представляват черните черешови листни въшки, как се развиват и как можем ефективно да се справим с тях.
Жизнен цикъл на черната черешова листна въшка
Зимуване и излюпване
Черната черешова листна въшка зимува като яйце, залепено по клонките и пъпките на черешовото дърво. С настъпването на пролетта се излюпват блестящо черни въшки-основателки. Тези първоначални въшки се хранят с младите листенца на набъбналите пъпки и бързо преминават към долната страна на младите листа и върховете на развиващите се леторасти.
ЕФЕКТИВНО И ЕВТИНО - Как да се отървете от листните въшки в градината
Размножаване и разпространение
Черната черешова листна въшка се размножава бързо, образувайки многобройни колонии. Нападнатите леторасти спират растежа си, връхните листа се завиват, почерняват и изсъхват, като въшките се скриват в завитите листа и стават трудно достъпни за пръскане. През пролетта въшките продължават да се размножават, замърсявайки плодовете с лепкава течност и привличайки мравки. В началото на лятото крилати форми на въшките мигрират към други дървета и плевели, но в края на есента се връщат на черешите, за да снасят зимните си яйца.
Методи за борба с черната черешова листна въшка
Подготовка за пръскане
Преди да започнете пръскането, важно е да изрежете издънките на черешовото дърво, тъй като те също могат да бъдат нападнати от въшките. Пръскането трябва да започне рано през пролетта, веднага щом забележите появата на въшки по връхчетата на леторастите и листата. Ранното пръскане предотвратява масовото размножаване на въшките и завиването на листата.
Листни въшки в градината? Опитайте единственото домашно средство, което ще ги прогони
Подходящи препарати и дозировки
Ефективната борба с черната черешова листна въшка изисква използването на подходящи инсектициди. Ето някои от най-ефективните препарати и техните дозировки за 10 литра вода:
- Пиримор 25ВГ: 10 г (карантинен срок 21 дни)
- Вазтак 100ЕК: 3 мл (карантинен срок 7 дни)
- Антио 33ЕК: 20 мл (карантинен срок 15 дни)
- Ортен 75РП: 5 г (карантинен срок 21 дни)
- Децис 2,5ЕК: 5 мл (карантинен срок 7 дни)
- Би58: 7 мл (карантинен срок 21 дни)
- Хостаквик 50ЕК: 10 мл (карантинен срок 3 дни)
- Карате 2,5ЕК: 2 мл (карантинен срок 7 дни)
Борбата с черната черешова листна въшка изисква последователност и точност. Познаването на жизнения цикъл на въшката и навременните действия за контрол могат значително да намалят щетите върху черешовото дърво. Използването на подходящи инсектициди в правилните дози е ключово за успешната защита на дърветата. С правилните мерки, можем да се насладим на здрави и богати на плодове черешови дървета, без да се притесняваме за вредите от листните въшки.