Отглеждането на лимонов храст на перваза на прозореца може да бъде полезно и плодотворно начинание, което ви позволява да се наслаждавате на свежия аромат на цитрусови плодове и дори да събирате собствена реколта от лимони. Предлагаме ви изчерпателно ръководство, което ще ви помогне успешно да отгледате лимонов храст на закрито:
Още: Това е най-добрият сорт домати - устойчив е на болести и вредители
Още: Картофите няма да покълнат цяла зима, ако сложите този плод до тях
Избор на подходящ сорт
Започнете с избора на сорт лимон, подходящ за отглеждане на закрито. Джуджевидните сортове като лимон Майер са идеални, тъй като се адаптират добре към живот в контейнер и дават плодове сравнително по-рано в сравнение със стандартните лимонови дървета.
Каква голяма грешка правим при отглеждане на лимон в саксия
Още: 5 безплатни тора, които всеки градинар може да приготви през зимата
Още: Цветята, които цъфтят в градината дори през зимата
Избор на контейнер
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: 5 цветя, които трябва да засадите като разсад през декември
Още: Какво да засадите до розите, за да ги предпазите от вредители?
Изберете голям контейнер с дренажни отвори, за да предотвратите преовлажняването, което може да навреди на корените. Препоръчва се контейнер с дълбочина и широчина поне 12-18 инча, за да може кореновата система да се приспособи към растежа на лимоновия храст.
Подготовка на почвата
Използвайте добре дренираща смес за саксии, предназначена за цитрусови растения, или създайте своя собствена, като комбинирате равни части торфен мъх, перлит и компост. Тази смес осигурява добра аерация и дренаж, които са от решаващо значение за развитието на здрави корени.
Още: Запомнете ги: Тези растения са като магнит за листните въшки
Още: Разсадът, който може да засадите през януари
Засаждане на лимоновия храст
Засадете лимоновия храст в подготвения контейнер, като се уверите, че кореновата бала е леко повдигната над нивото на почвата, за да се предотврати натрупването на вода около ствола. След засаждането полейте обилно растението, за да се утаи почвата.
Изисквания към светлината
Поставете лимоновия храст на място, което получава поне 8 часа пряка слънчева светлина дневно. Прозорците с южно или западно изложение обикновено са най-подходящи за осигуряване на необходимата слънчева светлина. Ако естествената светлина не е достатъчна, помислете за добавяне на лампа за отглеждане, за да осигурите достатъчно количество светлина.
Ето как лесно да отгледате ЛИМОН в саксия
Поливане и влажност
Лимоновите храсти предпочитат постоянно влажна, но не и преовлажнена почва. Поливайте обилно, когато горният сантиметър на почвата се почувства сух, като оставите излишната вода да се оттича свободно. Поддържайте умерена влажност на въздуха около растението, като разпръсквате листата от време на време, особено в сухи помещения.
Наторяване
През вегетационния период (пролетта и лятото) подхранвайте лимоновия храст с балансиран тор за цитрусови плодове според указанията на производителя. Намалете торенето през есента и зимата, когато растежът се забавя.
Подрязване и поддръжка
Редовно подрязвайте лимоновия храст, за да поддържате формата му и да стимулирате здравословния му растеж. Отстранявайте всички мъртви, повредени или пресичащи се клони, за да подобрите циркулацията на въздуха и да предотвратите заболявания. Подрязването също така помага на растението да отделя повече енергия за производството на плодове.
Опрашване
Отглежданите на закрито лимонови храсти може да се нуждаят от ръчно опрашване, за да се осигури плододаване. Внимателно пренесете прашеца между цветовете с помощта на малка четка или памучен тампон, когато цветовете са отворени и ароматни.
Управление на вредители и болести
Следете за често срещани вредители, като например акари, паяжини и люспести насекоми. Използвайте инсектициден сапун или масло от нийм, за да се справите незабавно с нападенията. Осигурете добра циркулация на въздуха около растението, за да предотвратите гъбични заболявания.
Събиране на лимоните
Търпението е от ключово значение, когато чакате лимоновият храст да даде плод, което обикновено се случва в рамките на 1-3 години след засаждането. Събирайте лимоните, когато са напълно узрели и са придобили яркожълт цвят. Използвайте градински ножици, за да отрежете плодовете от стъблото.
Зимни грижи
През студените месеци предпазвайте лимоновия храст от течение и ниски температури. Помислете за преместването му далеч от прозорци, през които тече течение, или за използването на изолация около контейнера, ако е необходимо.
Като спазвате тези указания и полагате постоянни грижи, можете успешно да отгледате процъфтяващ лимонов храст на перваза на прозореца си. Насладете се на процеса и на удовлетворението от събирането на домашно отгледани лимони, които придават свеж и пикантен вкус на кулинарните ви приключения.