Третирането на овошките и храстите срещу болести трябва да започне през март.
Още: Това е най-добрият сорт домати - устойчив е на болести и вредители
Още: Картофите няма да покълнат цяла зима, ако сложите този плод до тях
Как да третирате дървета и храсти срещу болести и вредители през март?
Идеален вариант за ранното третиране е разтворът от меден сулфат. Това е универсален, прост и надежден инструмент. Третирането с него ще предпази растенията от струпясване, ръжда, мана, плодово гниене, брашнеста мана, късна болест, макроспориоза, антракноза, септориоза, мана и други заболявания.
Напръскайте овошките с това през есента и следващата година реколтата няма да има прибиране
За третиране на относително здрави растения се използва еднопроцентен разтвор. В неметален съд разтворете 100 грама меден сулфат в литър гореща вода, добавете 4 литра студена вода. В друг неметален съд залейте 100 грама негасена вар с литър студена вода, добавете още 4 литра вода. След това внимателно изсипете първия разтвор във втория, като разбърквате. Получената смес трябва да се използва в същия ден.
Още: 5 безплатни тора, които всеки градинар може да приготви през зимата
Още: Цветята, които цъфтят в градината дори през зимата
За стари и болни растения е необходим по-силен разтвор (300 грама меден сулфат и 400 грама вар). Едно младо дърво се нуждае от 2-3 литра разтвор, а възрастно се нуждае от 8-10 литра от течността.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: 5 цветя, които трябва да засадите като разсад през декември
Още: Какво да засадите до розите, за да ги предпазите от вредители?
Какво още трябва да направите?
Резитбата е друго важно събитие - за неговото извършване има много важно условие - подходяща температура на въздуха. Не е необходимо да се извършва в мразовити условия. Необходимо е клоните да се подрязват преди набъбването на пъпките в слънчеви дни при нулеви температури.
Първо се подрязват плододаващи дървета, чиито цветни пъпки предхождат събуждането на листните дървета. Премахват:
Още: Запомнете ги: Тези растения са като магнит за листните въшки
Още: Разсадът, който може да засадите през януари
- клони, които растат навътре в короната;
- замразнали и повредени издънки;
- клони, които пречат на развитието на короната.
Големите клони трябва да се подрязват колкото е възможно повече: не трябва да остават пънове. При отстраняване на клони с диаметър над 15 см се използва градински лак. Необходим е за обработка на разреза. За неплододаващите дървета е необхпдимо оформяне на корона. Постепенното премахване на клони, които са нежелани за хармоничен растеж, позволява да отглеждате здраво дърво.
Друга важна процедура е варосването. Може да помогне за предотвратяване на слънчево изгаряне, което понякога се получава от ярките пролетни лъчи. Варосването също помага за защитата от вредители. Трябва да се извърши, докато снегът се стопи напълно. Най-добре е процедурата да се извърши в сух ден. Преди това засегнатиъте дървета трябва да бъдат подготвени. За да направите това, трябва да почистите ствола със специална четка, да премахнете мъртвата кора, израстъците и лишеите. Отворените пукнатини трябва да се дезинфекцират с меден сулфат, след което да се покрият с градинска смола. Дърветата трябва да бъдат варосани веднага след пълното изсъхване на всички третирани зони.
Пръскане на овошките преди пролетта - ето кой е любимият разтвор на градинарите