Хартиени контейнери за овощни разсади - предимства и приложение

20 април 2025, 09:00 часа

В съвременното земеделие и овощарство иновативните методи за отглеждане на разсад привличат все по-голямо внимание, като един от тях е използването на хартиени съдове около корените на овощните разсади. Те са известни още като „хартиени пашкули“ или „биоразградими контейнери“ и са станали популярни поради многобройните си предимства, както за растенията, така и за околната среда. Не е нужно да ги закупувате от магазина, защото идеална работа могат да ви свършат и ролките от тоалетна хартия, които вместо на боклука, трябва да отидат в градината ви.

Разсадът ви не расте? Търсете тези 3 скрити причини и ги отстранете навреме

Осигуряват допълнителна защита на кореновата система при транспортиране и засаждане. Те предотвратяват увреждане на корените и позволяват по-добър растеж на растенията след трансплантация.

Те позволяват по-лесно засаждане, тъй като разсадът, увит в хартия, може да се постави директно в почвата, без да е необходимо да се вади контейнера. Това намалява стреса за растението и ускорява процеса на вкореняване.

Още: Този метод рестартира дори най-слабия разсад за 48 часа

Те са направени от естествени материали, които се разлагат в почвата, което ги прави екологично решение. След засаждането контейнерът постепенно се разлага, освобождавайки корените и допринасяйки за структурата на почвата.

Дренажът също е подобрен, защото те позволяват добра циркулация на въздух и вода около корените, което предотвратява гниенето и насърчава здравословния растеж на растенията. Друго предимство на използването им е, че те улесняват работата, тъй като не е необходимо ръчно да отстранявате пластмасови ръкави или контейнери.

Кои овощни дървета са най-подходящи?

Те са особено подходящи за овощни дървета, които имат чувствителна коренова система и изискват внимателна ръка при пресаждане. Някои от най-често използваните овощни дървета включват:

Още: Водно засаждане: Така пиперът и доматите ще имат силни корени, по-бърз растеж и устойчивост на болести

Ябълки и круши: Често се отглеждат в разсадници с помощта на хартиени контейнери, за да се осигури качествен разсад за насаждения.

Сливи и череши: Тези овощни дървета също се възползват от защитата на корените, особено в ранните етапи на растеж.

Горски плодове (напр. боровинки, малини, къпини): Помагат за поддържане на влага и здрави корени.

Цитрусови плодове (портокали, лимони, мандарини): При цитрусовите плодове хартиените листа помагат за намаляване на шока от трансплантация.

Още: Нищо не е изгубено: Как да спасите слаб разсад

Биоразградимост

Едно от най-големите предимства е тяхната биоразградимост. Изработени са от естествени материали като рециклирана хартия или други органични влакна, което ги прави екологични. Веднъж засаден в почвата, той постепенно се разлага под въздействието на влагата и микроорганизмите в почвата. Този процес може да отнеме няколко седмици до месеци, в зависимост от почвата и метеорологичните условия. По време на разлагането той отделя хранителни вещества в почвата, като допълнително я обогатява.

Идеята за използване на хартиени капсули не е нова. Те се използват в детски градини от десетилетия, но днес стават все по-популярни поради повишаването на осведомеността за устойчивост.

Засаждане на разсад в градината: Дори опитните градинари правят тази грешка

Идеални са за екологично земеделие, защото не оставят след себе си пластмасови отпадъци и не замърсяват почвата. Могат да се произвеждат в различни размери и дебелини, в зависимост от нуждите на даден вид овощно дърво.

Още: Ако разсадът на краставиците е спрял да расте, направете това

Ако смятате да ги използвате, изберете по-качествени и проверете дали са от твърд и биоразградим материал. Имайте предвид, че те изискват добър дренаж, но също така трябва да поддържат влага около корените. Редовно наблюдавайте растежа на растенията, за да сте сигурни, че е оптимален.

 

 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Гергана Шумкова
Гергана Шумкова Отговорен редактор
Новините днес