Тиквите са чудесен избор за засаждане във вашата градина, като растат най-добре, когато са засадени в богата и плодородна почва. За богата реколта е добре да ги наторите, за да осигурите допълнителните хранителни вещества, от които се нуждаят.
Още: Зимен разсад: Засейте тези зеленчуци през януари и ще се радвате на ранна реколта
Още: Какви цветя се сеят през януари? Запомнете това важно правило!
Преди или докато засаждате тиквите в своята градина трябва да добавите обилно количество добре угнил оборски тор, градински компост или тор с бавно освобождаване, за да обогатите почвата.
Тиква в градината: Основни съвети при засаждане
Тиквите могат успешно да се отглеждат и в големи контейнери или саксии. Ако изберете този метод на засяване ще трябва да наторявате растенията по-често поради ограниченото количество почва и хранителни вещества, измиващи се с течение на времето. Течен тор е най-подходящ за тикви, отглеждани в саксии. Подхранвайте на всеки 2 седмици своите тикви, за да поддържате хранителните вещества.
Още: Най-добрият тор за спатифилума през януари е този
Още: Сеитбен календар за януари: Какво може да се засади през първия месец на новата година
Подрязване на тиква
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Най-доброто време за разсад: Кога да сеем домати, пипер и краставици?
Още: Могат ли да се засаждат лалета през януари? Ето какво трябва да знаете!
Подрязването на тиквите не е задължително. Но ако искате да имате по-малък брой по-големи тикви, можете да ги подрежете, за да помогнете на енергията им да отиде само в няколко плода. Тиквените лози също е добре да се подрязват, за да не растата прекалено много, а и за да се премахне мъртъв материал.
Кога и как да засадите тиква: Всичко, което трябва да знаете
Колко често да поливаме тиквите?
Още: Как да подготвите разсада за засаждане в градината - НЕ забравяйте тези правила
Още: Засаждане на разсад от домати през 2025 - кога е най-добре да го направите
Подходяща почва за отглеждане на тикви е тази, която задържа влага, но не е склонна към преовлажняване. Поливайте тиквите редовно, за да предотвратите пълното й изсъхване, особено по време на горещо и сухо време. През тези периоди има опасност от брашнеста мана.
Когато е възможно, поливайте тиквените растения с дъждовна вода, която е с по-ниско съдържание на вар от чешмяната вода. За да намалите изпарението, мулчирайте около растенията и ги поливайте само рано сутрин или вечер, когато температурите са най-ниски.